DNI SWARZĘDZA 2018 – GŁOSOWANIE

Wybierz Gwiazdę kulminacji obchodów 380 – lecia Swarzędza!

Od 17 lipca mogą Państwo zagłosować w sondzie dotyczącej wyboru artysty na przyszłoroczne Dni Swarzędza.

Głosujemy na stronie internetowej http://artysta.swarzedz.pl/.

W głosowaniu mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy gminy Swarzędz, którzy najpóźniej 1.09.2017 roku ukończą 10 rok życia.

Można oddać tylko jeden głos.

Klikając znaczek oznaczony znakiem zapytania, po prawej stronie artysty/zespołu, rozwijamy skrócony opis.

Głosowanie trwa do 1 września 2017 do godziny 15.30.

UWAGA: Głosować można tylko raz, nie ma możliwości późniejszej korekty oddanego głosu.

Zachęcamy do wzięcia udziału w wydarzeniu i oddanie głosu. Prosimy o zaproszenie Państwa znajomych do wzięcia udziału w głosowaniu. To tylko od Państwa zależy, kto nas odwiedzi w przyszłym roku 🙂

Artyści w kolejności alfabetycznej:

Agnieszka Chylińska

Polska piosenkarka i autorka tekstów, a także osobowość telewizyjna. Członkini Akademii Fonograficznej ZPAV. W latach 1994–2003 członkini rockowego zespołu O.N.A., w latach 2003–2006 wokalistka formacji Chylińska. Od 2009 roku prowadzi działalność solową, kiedy to ukazał się jej debiutancki album solowy, zatytułowany Modern Rocking, stylistycznie nawiązujący do nurtu dance i pop. Jej druga solowa płyta, Forever Child, ukazała się siedem lat później, tj. 30 września 2016 roku i była promowana teledyskami do utworów „Kiedy przyjdziesz do mnie” i „Królowa łez. Oba wydawnictwa dotarły do 1. miejsca polskiej listy sprzedaży OLiS i pokryły się w Polsce kolejno platyną i podwójną platyną.

Boys

Zespół muzyczny disco polo istniejący od 1991 roku. Od początku kompozytorem utworów i autorem tekstów jest Marcin Miller. Muzyka zespołu zmieniała się na przestrzeni ostatnich lat. Grupa stopniowo odchodziła od typowego disco polo w kierunku muzyki dance. Zespół zdobył 6 platynowych płyt i 2 złote. Jednym z najbardziej znanych utworów jest piosenka „Jesteś Szalona” z dziewiątej płyty zespołu wydanej w 1997 roku. W sumie zespół Boys zdobył ponad 25 nagród za swoje osiągnięcia. Zespół koncertuje także poza granicami Polski m.in.: w Stanach Zjednoczonych, Austrii, Belgii, Niemczech. Zespół Boys w 2015 roku w Ostródzie obchodził 25-lecie działalności, a 27 sierpnia 2015 roku odbył się wielki benefis zespołu Boys w Iłowie, który zakończył jubileuszową trasę zespołu.

Bracia

Grupa rockowa powstała w 2001 roku z inicjatywy Piotra i Wojtka Cugowskich. Zespół wydał 5 albumów. Ostatni z nich – „Zmienić zdarzeń bieg” osiągnął status Platynowej Płyty. Bracia mają na swoim koncie liczne nagrody i występy zagraniczne. W 2008 roku zespół zagrał na Wembley Arena w Wielkiej Brytanii podczas imprezy PKO BP London Live 2008 – Polish Music Festival. W listopadzie 2012 zespół odbył trasę koncertową po USA i Kanadzie. Muzycy wystąpili w Chicago, Troy, Nowym Jorku i Toronto. W Polsce zespół supportował zagranicznych artystów takich jak Whitesnake (2008) i Molly Hatchet (2010). W maju 2013 roku Bracia wystąpili również u boku legendarnej grupy Wishbone Ash. Piotr i Wojtek Cugowscy niejednokrotnie współpracowali z muzykami światowego formatu. W 2002 roku Piotr wystąpił u boku Garou, a w 2011 roku wspólnie z Jonem Lordem z Deep Purple wykonał „Pieśni Ocalenia” autorstwa Czesława Niemena podczas koncertu poświęconego ofiarom katastrofy smoleńskiej. Obaj bracia Cugowscy zagrali również z Tommym Aldrigem, ówczesnym perkusistą zespołu Whitesnake.

C-BooL

C-BooL, właściwie Grzegorz Cebula – polski DJ i producent muzyczny. Grzegorz Cebula wykazywał zainteresowanie muzyką klubową od najmłodszych lat. W 1998 roku zaczął profesjonalnie pracować jako DJ, występował w lokalnych dyskotekach i klubach muzycznych. Cztery lata później został producentem muzycznym. W 2003 roku współpracował z zespołem Casteam. Dwa najpopularniejsze nagrania z lat 2003-2004 – „Would You Feel” i „House Baby”– wydał już pod pseudonimem C-BooL. Rozgłos zyskał dzięki utworowi „Body & Soul” nagranym w 2010 roku z wokalistką Isabelle. W czerwcu 2011 roku ukazała się jego debiutancka płyta zatytułowana „8 Years”, na której znalazły się utwory zrealizowane przez DJ-a na przełomie ośmiu lat oraz trzy premierowe produkcje. Wydawnictwo promowane było przez singel „Don’t Waste the Time”, który został nagrany z gościnnym udziałem Jo’. Latem 2012 roku ukazał się singel DJ-a – „Do You Know”. W 2016 roku ukazał się singiel – „Never Go Away”. Kompozycja znalazła się na 1. miejscu listy AirPlay, najczęściej odtwarzanych utworów w polskich rozgłośniach radiowych. Nagranie uzyskało w Polsce status diamentowego singla, przekraczając liczbę 100 tysięcy sprzedanych kopii. 24 października tego samego roku ukazał się singel „Magic Symphony” z gościnnym udziałem Giang Pham. Utwór pokrył się w Polsce poczwórną platyną, rozchodząc się w nakładzie przekraczającym 80 tysięcy kopii. 26 kwietnia 2017 roku ukazał się singel – „DJ Is Your Second Name”.

Coma

Polski zespół rockowy założony w czerwcu 1998 roku w Łodzi. Muzyka grupy inspirowana jest dokonaniami takich zespołów jak Illusion, Pearl Jam czy Led Zeppelin. Coma ma na swoim koncie 5 polskojęzycznych albumów studyjnych, spośród których ostatni – “2005 YU55” ukazał się w październiku 2016. Grupa zdobyła wiele nagród przemysłu muzycznego, jak chociażby pierwsze miejsce na Festiwalu w Węgorzewie (2004), statuetkę Fryderyka w kategorii “Album Roku – Rock” za płytę “Pierwsze wyjście z mroku”, Fryderyka w kategorii “Grupa Roku 2006”, a także nagrodę publiczności Przystanku Woodstock „Złotego Bączka”. Jako jedyny łódzki zespół rockowy przez 20 tygodni Coma nie opuszczała pierwszego miejsca na liście przebojów Radia Łódź. Lider formacji, Piotr Rogucki, poza aktywnością w zespole, prowadzi również solową działalność artystyczną. Wokalista zagrał w spektaklach „Zaryzykuj Wszystko”, „Giovanni” czy „2007:Macbeth”. W latach 2014 – 2015 był także jurorem w czterech edycjach programu “Must Be the Music. Tylko muzyka”.

Enej

Polski zespół rockowo-folkowy założony w 2002 roku w Olsztynie przez braci Piotra i Pawła Sołoduchów oraz ich przyjaciela Łukasza Kojrysa. Nazwa zespołu pochodzi od imienia głównego bohatera “Eneidy” Iwana Kotlarewskiego, która jest jednym z najważniejszych dzieł literatury ukraińskiej, a Enej – główny bohater – to wesoły Kozak podróżujący po świecie. Grupa to mieszanka różnorodna kulturowo, co ma swe źródło w pochodzeniu członków zespołu – rodzina braci Sołoduchów ma korzenie ukraińskie, Mirosław Ortyński urodził się we Lwowie, a pozostali członkowie zespołu to Polacy. Na dyskografię zespołu składają się 4 krążki studyjne i jeden koncertowy. Debiutancka płyta „Ulice” ukazała się w roku 2008. W 2010 r. wydana została płyta „Folkorabel”, która uzyskała status Złotej Płyty. Rok 2011 to koncertowe DVD z zapisem występu na Przystanku Woodstock. W 2012 ukazała się płyta “Folkhorod”, która pokryła się podwójną Platyną. W 2015 roku ukazał się 4 album pt. „Paparanoja”. Singlami promującymi płytę zostały przeboje “Zbudujemy dom”, “Nie chcę spać”, „Kamień z napisem love”. Za przełomowy moment w historii zespołu uznać należy rok 2011 i wygraną w programie „Must Be The Music. Tylko Muzyka”. Zwycięstwo otworzyło grupie drogę do szerszego grona słuchaczy. Stacje radiowe, już dzień po wielkim finale programu, zaczął podbijać utwór „Radio Hello”, stając się hitem lata 2011. Od tego czasu Enej regularnie pojawia się na największych i najbardziej prestiżowych festiwalach w Polsce, takich jak Heineken Open’er Festival, Przystanek Woodstock (2011 nagroda Złotego Bączka za najlepszy koncert festiwalu w roku poprzednim), Jarocin Festiwal, KFPP w Opolu (nagroda SuperPremiery 2012 oraz SuperJedynka w kategorii SuperPrzebój 2013), TOPtrendy Festiwal (tytuł Największego Przeboju Roku), Sopot Top of the Top Festival.

Kayah

Wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, współwłaścicielka firmy fonograficznej Kayax. Jedna z najbardziej rozpoznawalnych i docenianych artystek na polskiej scenie muzycznej. Wszechstronna muzycznie wokalistka, najczęściej poruszająca się w klimatach folk, pop, soul i jazz. Autorka wielu przebojów wśród których są utwory: “Za późno”, „Supermenka“, „Na językach“, „Testosteron“, „Prawy do lewego“, „Śpij Kochanie Śpij”, czy świąteczny „Ding Dong”. Obecna na scenie muzycznej już od ponad 25 lat, swój pierwszy autorski album – “Kamień” wydała w 1995 roku. Płyta została świetnie przyjęta przez krytyków i całą branżę muzyczną, a sama artystka od razu zyskała rzeszę wiernych fanów. Od tego czasu Kayah wydała 10 albumów prezentujących jej fascynacje muzyką folkową (”Kayah i Bregović”, “Transoriental Orchestra), klubową (“Zebra”, “JakaJaKayah”, “Stereo typ”), soulową i jazzową (“Kamień”, “Skała”), a nawet klasyczną (“Kayah & Royal Quartet”). W jej dorobku znalazła się również płyta z cyklu “MTV Unplugged”, do której nagrania Kayah została zaproszona jako pierwsza artystka z Europy Środkowo-Wschodniej. Płytą podsumowującą pierwszy etap działalności artystycznej Kayah był dwupłytowy album “The Best and The Rest” wydany w 2005 roku, którym artystka jednocześnie pożegnała się z byłą wytwórnią Sony BMG i rozpoczęła wydawanie płyt we własnej wytwórni płytowej KAYAX, którą założyła wspólnie ze swoim wieloletnim menedżerem i przyjacielem – Tomkiem Grewińskim. W swojej wytwórni KAYAX, Kayah promuje utalentowanych artystów, którzy zachwycili ją swoją muzykalnością, charyzmą i olbrzymim talentem oraz osobowością. Firma ma na koncie już ponad 90 publikacji muzycznych i książkowych.

Monika Brodka

Cała Polska poznała ją w 2003 roku za pośrednictwem programu telewizyjnego „Idol”, jako młodziutką góralkę spod Żywca o skromnym usposobieniu i silnym głosie. Monika Brodka zwyciężyła w programie i jeszcze w tym samym roku zadebiutowała płytą zatytułowaną – po prostu – „Album”. Wydawnictwo znalazło się na 8. miejscu OLiS, a artystka zdobyła w następstwie tego wiele nagród. W 2005, dzięki przebojowi „Miałeś być…”, Brodka tryumfowała w konkursie premier na 42. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, w konkursie Superjedynek, zdobyła także 3 nominacje do Fryderyków. Drugi album wokalistki pt. „Moje Piosenki” (2006) oraz utwory napisane do serialu BrzydUla przypieczętowały silną pozycję na rynku młodej piosenkarki pop. Dopiero kolejnym wydawnictwem Monika Brodka postanowiła zmienić bieg wydarzeń na taki, w którym artystycznie wyrażałaby się precyzyjniej niż dotąd. 4-letnia przerwa pomiędzy longplay’ami zaowocowała w – uwielbianą dziś przez fanów wielkomiejskiego, alternatywnego popu, płytę – „Granda” (2010). W komponowaniu muzyki pomógł jej Bartosz Dziedzic, natomiast w tekstach wsparcia udzielili Radek Łukasiewicz (Pustki) oraz Jacek „Budyń” Szymkiewicz (Pogodno). Sukces „Grandy” potwierdza podwójna platyna, Fryderyk dla teledysku do piosenki „Krzyżówka dnia”, a także wyprzedana „Granda Tour”, z pamiętnym koncertem na scenie głównej Open’er Festival w Gdyni w 2011 roku. Mini-album „LAX”, zawierający przebój „Varsovie” oraz „Dancing Shoes” podbił radiostacje i kluby w Polsce w 2012 roku. Rok później wokalistkę nominowano do Fryderyków w 3 kategoriach, ogłoszono kobietą dekady magazynu Glamour, a album „Granda” dostał prestiżowe wyróżnienie – został obwołany najlepszą płytą nagrodzoną Fryderykiem w ostatnich 20 latach w kategorii Muzyka rozrywkowa. W 2016 roku artystka powróciła, nagraną w Stanach Zjednoczonych, płytą długogrającą „Clashes”.

Patrycja Markowska

Polska piosenkarka i autorka tekstów. Jest córką Grzegorza Markowskiego, lidera zespołu Perfect. Muzyka towarzyszy jej od urodzenia. Charakterystyczną barwę głosu po raz pierwszy zaprezentowała publicznie gdy miała 3 lata. W przedszkolu zaśpiewała piosenkę zespołu Bajm “Nie ma wody na pustyni”. Dziś Patrycja Markowska jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych artystek polskiej sceny muzycznej. Wokalistka wydała dotąd 7 solowych albumów i kilkanaście singli. Wiele jej utworów przez długi czas okupowało szczyty list przebojów. Patrycja ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień muzycznych, m.in. Eska Music Awards dla Artystki Roku (2008). Podczas Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu wygrała Konkurs Premier, zdobyła Nagrodę Dziennikarzy i otrzymała Złoty Dziób Radia Wawa za Przebój Roku “Świat się pomylił” (2007 rok). Dwa krążki wokalistki “Świat się pomylił” (2007) i “Patrycja Markowska” (2010) zyskały status Platynowej płyty. Wiosną 2013 roku ukazał się nowy album wokalistki zatytułowany “Alter Ego”, który osiągnął status Złotej płyty. Ostatnią płytą artystki jest “Krótka płyta o miłości” wydana 2 czerwca 2017.

Piękni i Młodzi

Zespół Piękni i Młodzi został założony w Łomży w 2012 roku przez małżeństwo Magdalenę i Dawida Narożnych, którzy zaprosili do współpracy Daniela Wilczewskiego. Przed założeniem własnej grupy, wokaliści występowali razem w innych zespołach muzycznych. Na początku swojej działalności jako trio występowali na wielu przyjęciach weselnych. W lipcu 2013 roku na kanale zespołu w serwisie YouTube premierę miał teledysk do ich singla „Niewiara”, który od tamtej pory uzyskał ponad 30 milionów wyświetleń. Kolejne 10 milionów uzyskał klip przesłany w listopadzie przez kanał wytwórni zespołu – Vanilla Records. Piosenka uzyskała tytuł „hitu 2013” w plebiscycie zorganizowanym przez radio internetowo Disco Polo Party i stację TVDISCO. W listopadzie zespół opublikował teledysk do swojego kolejnego utworu – „Kocham się w Tobie”, który osiągnął wynik ponad 35 milionów wyświetleń na YouTube. W 2014 roku zespół wziął udział w przesłuchaniach do siódmej edycji programu „Must Be the Music. Tylko muzyka”. Na etapie przesłuchań grupa zaprezentowała utwór „Kocham się w Tobie” i zakwalifikowała się do stawki półfinałowej. Wykonała w nim swój przebój „Niewiara” i awansowała do finału jako pierwszy zespół disco-polowy w historii programu. W czerwcu wydała cyfrowo swoją debiutancką płytę studyjną zatytułowaną „Niewiara”. We wrześniu opublikowała teledysk do swojego nowego utworu „Ona jest taka cudowna”, który uzyskał ponad 36 milionów wyświetleń w serwisie YouTube. W 2016 roku zespół wyraził chęć udziału w Krajowych Eliminacjach do 61. Konkursu Piosenki Eurowizji, do których zgłosili się z utworem „Na serca dnie”. Ostatecznie nie zakwalifikowali się do finału selekcji. W marcu wydali w wersji fizycznej swoją debiutancką płytę pt. „Niewiara”.