Powstanie Wielkopolskie

Pamiętamy o Powstańcach 🇵🇱

103 lata temu, 27 grudnia 1918 r., wybuchło Powstanie Wielkopolskie. Wielkopolanie walczyli bohatersko i zwycięsko. Przeszli do historii, zapisując się na jej najpiękniejszych kartach, pozostaną na zawsze w naszej pamięci.
Z okazji 103. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, w Narodowym Dniu Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, w Swarzędzu odbyły się uroczystości upamiętniające to doniosłe wydarzenie i jego bohaterskich uczestników.
Na swarzędzkim Rynku w południe 27 grudnia zebrali się przedstawiciele władz naszej gminy, były poczty sztandarowe, harcerze, delegacje organizacji społecznych i samorządowych oraz mieszkańcy miasta, pamiętający o naszej historii. Podczas uroczystego apelu złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą swarzędzan biorącym udział w powstaniu. Burmistrz Swarzędza Marian Szkudlarek w krótkim przemówieniu oddał cześć bohaterskim Powstańcom.
Natomiast Przewodniczący Swarzędzkiego Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 – Arkadiusz Małyszka przypomniał zgromadzonym jak ważne znaczenia dla dalszych losów naszej ojczyzny miało Powstanie Wielkopolskie.
Następnie uczestnicy uroczystości udali się na cmentarze w Swarzędzu, Wierzenicy i Uzarzewie, by na grobach Powstańców zapalić okolicznościowe znicze…