ZESPÓŁ REGIONALNY OLSZYNA

Zespół Regionalny „Olszyna” powstał przy Ośrodku Kultury w Swarzędzu w roku 1995. Obecnie liczy 12 osób. Kultywuje tradycje i obrzędy regionalne. Animuje i współtworzy kulturę ludową. Posiada bardzo bogaty i urozmaicony repertuar: pieśni patriotyczne, żołnierskie, piosenki ludowe, biesiadne, satyryczne, a także wiersze, monologi, dialogi, scenki inscenizacyjne.  Przygotowuje również oprawę wokalną do wielu gminnych uroczystości.

Od powstania zespołu do chwili obecnej zespołem kieruje emerytowana nauczycielka, Aniela Podolak, która w roku 2015 przy okazji obchodów Jubileuszu 20-lecia istnienia otrzymała za 30 lat pracy na rzecz Miasta i Gminy Swarzędz było Odznakę Honorową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Zespół ma na swoim koncie już 58 pucharów, statuetek i dyplomów, zdobytych na różnych konkursach i przeglądach. Na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej pod patronatem Prezydenta Poznania „Olszyna” otrzymała wyróżnienie i zdobyła Nagrodę Publiczności.

Występuje w całej Wielkopolsce dając około 50 koncertów rocznie.