Cajon

SEKCJA GRY NA CAJONIE

Cajon Projekt, to program muzyczny i edukacyjny mający na celu naukę gry na Cajonie, popularyzację tego instrumentu oraz wspólne muzykowanie w ramach programu MUZYKUJ Z NAMI, do którego zapraszamy i zachęcamy dzieci i młodzież.

Co to jest Cajon?  (czytaj-wymawiaj: kahon)

Cajon(szuflada-skrzynka w tłumaczeniu z języka hiszpańskiego) to bardzo prosta, ale niesamowita perkusja, która jest szeroko stosowana na całym świecie w prawie każdym stylu muzycznym. Na Cajonie gra się siedząc na nim, rękoma – na panelu przednim, palcami, miotełkami – również stopami.

Dlaczego Cajon?

Cajon jest lekki, przenośny i stosunkowo łatwo można nauczyć się na nim grać. Ma uniwersalne muzyczne zastosowanie, bo w zależności od naszych zainteresowań stylistycznych, możemy zagrać w wielu gatunkach muzycznych.

Cajon jest jednym z najszybciej rozwijających się instrumentów perkusyjnych. Muzycy na całym świecie uwielbiają Cajon, ponieważ dobrze komponuje się z muzyką akustyczną, nie ma delikatnych skór zwierzęcych, które mogą być kłopotliwe, a także służy jako siedzisko-tron perkusyjny. W porównaniu z wyrafinowaniem zestawu perkusyjnego lub bębna conga, które to instrumenty wymagają zaawansowanej techniki, Cajon jest dostępny zarówno dla muzyków zawodowych, jak i amatorów, a cenowo jest dostępny dla każdego portfela. Cajon nie wymaga lat lekcji ani precyzyjnej techniki ręcznej, a ta funkcja otworzyła go na cały świat uczniów i perkusistów. To bęben dla każdego!

Cajon doskonale funkcjonuje oraz odgrywa swoją rolę w grze zespołowej, a gra zespołowa jest ważnym elementem w edukacji muzycznej, bo rozwija umiejętność współdziałania w grupie.

Gra na Cajonie może być wprowadzeniem do gry na innych instrumentach muzycznych, a dobra praca z rytmem jest bardzo ważnym czynnikiem decydującym o sukcesie muzycznym każdego instrumentalisty – melodyka.

W przeciwieństwie do innych instrumentów perkusyjnych i melodycznych Cajon pozwala na swobodę stylistyczną – bez ograniczeń, a to znów stymuluje proces wyobraźni i twórczego działania.

Cajon poprzez swój uniwersalizm może towarzyszyć każdemu instrumentowi muzycznemu, a w szczególności instrumentom akustycznym takim jak: flet – flażolet, gitara, pianino, harfa, skrzypce, akordeon, dudy, śpiew.

Jeżeli więc już będziesz posiadał podstawowe umiejętności gry na cajonie, to możemy stworzyć zespół, w którym będą grać również flażolety – uczestnicy muzycznych zajęć – nauka gry na flażolecie.

Zajęcia prowadzi: Przemysław Wawrzyniak – muzyk grający na cajonie oraz fletach – współpracuje również ze Swarzędzką Orkiestrą Flażoletową.

Płatność: 50 zł za miesiąc.

W sprawie zajęć prosimy o kontakt z p. Przemysławem Wawrzyniakiem tel. 793 905 365.