25 lat Swarzędzkiej Orkiestry Flażoletowej

25 lat Swarzędzkiej Orkiestry Flażoletowej, czyli kilka dat z historii i 3 pomysły na przyszłość.

Swarzędzka Orkiestra Flażoletowa rozpoczęła swoją działalność w czwartek 15 lutego 1996 roku o godzinie 16:00 w Ośrodku Kultury w Swarzędzu, z którym jest związana niezmiennie od 25. lat.

Pierwszy występ flażolecistów odbył się w Skansenie i Muzeum Pszczelarstwa w Swarzędzu w kwietniu 1996 roku. W ciągu kolejnych lat orkiestra miała zaszczyt wziąć udział w wielu spektakularnych przedsięwzięciach – a oto kilka wybranych epizodów.

Dzięki współpracy ze znakomitym zespołem muzyki celtyckiej Carrantuohill, w latach 1998, 2002 i 2003 orkiestra zagrała na dużej scenie Przystanku Woodstock. W 1999 roku realizowała na Polach Lednickich oprawę muzyczną Apelu III Tysiąclecia – Nabożeństwa Genesis. W latach 2005-2009 współtworzyła oprawę muzyczną największego wówczas widowiska historycznego Oblężenie Malborka.

Od roku 2000 współtworzyła i brała udział we wszystkich edycjach Międzynarodowych Warsztatów Flażoletowych (w roku 2020 w formule online). Począwszy od 2002 roku, zawsze na początku marca, nieprzerwanie prowadziła orszak Jagiellonów podczas uroczystości ku czci św. Kazimierza – patrona Polski i Litwy, zwanych potocznie Kaziukiem Poznańskim.

W sierpniu 2015 roku zagrała podczas koncertu finałowego XV Światowego Przeglądu Folklorystycznego INTEGRACJE. Natomiast w kwietniu 2016 roku, wspólnie z Ośrodkiem Kultury zorganizowała w Katedrze Poznańskiej ogólnopolskie Spotkanie Flażolecistów z okazji 1050 Rocznicy Chrztu Polski. Dwa lata później w tym samym miesiącu i tym samym miejscu odbyło się również ogólnopolskie spotkanie flażolecistów, tym razem z okazji 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości i 1050 utworzenia pierwszego biskupstwa w Polsce.

W latach 2006, 2009 i 2011 nagrała 3 płyty (w tym dwie dla Pracowni Pedagogicznej im. prof. Ryszarda Więcowskiego), które ukazały się w łącznym nakładzie 18.500 egzemplarzy.

W kwietniu 2020 roku Wydawnictwo Nowa Era poprosiło o zgodę na publikację 10 tytułów z pierwszych dwóch krążków. W repertuarze Swarzędzkiej Orkiestry Flażoletowej znajdują się utwory średniowieczne oraz muzyka etniczna. Stylistyka wieków średnich jest nadal bardzo modna, co można zaobserwować w wielu grach komputerowych i produkcjach filmowych. Natomiast kultura tradycyjna, często związana z przyrodą zawiera pierwiastki ponadczasowego piękna i szlachetnej prostoty, które z kolei wiążą się z takimi zagadnieniami jak ekologia, ochrona klimatu i zrównoważony rozwój. Chociaż pandemia odcisnęła silnie piętno na wszelkich formach aktywności muzycznej, to staramy się zachować optymizm, a nasze najważniejsze plany na przyszłość to:

1/ Współpraca z inspirującymi osobowościami artystycznymi: Michałem Zatorem i Przemysławem Wawrzyniakiem – w związku z tym, mamy również nadzieję, że w Ośrodku Kultury powstanie szkoła gry na harfie celtyckiej z możliwością wypożyczenia instrumentu oraz folkowe warsztaty perkusyjne dla wszystkich zainteresowanych mieszkańców Swarzędza.

2/ Chcemy kontynuować współpracę z Fundacją Poznań – Ille et Vilaine w ramach Międzynarodowych Warsztatów Flażoletowych, a w październiku zamierzamy zaangażować się w Warsztaty Flażoletowe z Fundacją Braci Golec .

3/ Nadal będziemy popularyzowali grę na flecikach polskich poprzez nasze występy, organizację spotkań w ramach ogólnopolskiego ruchu flażoletowego oraz współpracę z ośrodkami doskonalenia nauczycieli.

Zapraszamy do Ośrodka Kultury w Swarzędzu.

Graj z nami.

Wojciech Wietrzyński

Swarzędzka Orkiestra Flażoletowa

25 lat funkcjonowania Swarzędzkiej Orkiestry Flażoletowej oczami Kasi Wietrzyńskiej-Jęczmionki, która jest z orkiestrą od początku jej istnienia.