DOŻYNKI GMINNE W KOBYLNICY

W sobotę, 26 sierpnia odbyły się Dożynki Gminne. W tym roku mieszkańcy gminy obchodzili Święto Plonów na boisku sportowym przy Szkole Podstawowej w Kobylnicy. Festyn rodzinny połączony z występami artystycznymi poprzedziły Polowa Msza Święta oraz tradycyjny obrzęd dożynkowy.

Tegoroczne Dożynki Gminne rozpoczął barwny korowód, który przeszedł przez boisko sportowe do ołtarza, przed którym delegaci sołectw złożyli wieńce dożynkowe. Uroczystą Mszę świętą koncelebrował ks. Proboszcz Przemysław Kujawa z parafii pw. Świętego Krzyża w Kobylnicy.

Wśród zaproszonych gości byli między innymi: Poseł na Sejm RP Bożena Szydłowska, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Swarzędzu Barbara Czachura, Radni Rady Powiatu Poznańskiego, Sołtysi oraz przedstawiciele rad sołeckich gminy Swarzędz, a także delegaci z zaprzyjaźnionych miast – Dikler we Francji i Ronnenberg w Niemczech.

Ważnym elementem obchodów był tradycyjny obrzęd dożynkowy w wykonaniu Zespołu Tańca Ludowego „Poligrodzianie” z Poznania. Młodzi artyści w barwny sposób zaprezentowali cały zakres prac polowych – od siewu aż do zbiorów. Były więc zwyczaje powrozowe, ośpiewanie i otańczenie wieńca, dzielenie chleba, sypanie ziarnem oraz pieśń rolników. Starościna i Starosta Dożynek w Kobylnicy – Mariola Książkiewicz z Kobylnicy i Jan Książkiewicz z Gruszczyna przekazali na ręce Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz Mariana Szkudlarka chleb wypieczony z tegorocznych plonów, którym następnie podzielono się ze wszystkimi uczestnikami sobotnich obchodów. Nie zabrakło również uroczystych przemówień i podziękowań za obfite zbiory.

Nagrody za wieloletnie wsparcie działalności jednostki wręczyli również przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej w Kobylnicy, którzy wyróżnili Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz Mariana Szkudlarka, Przewodniczącą Rady Miejskiej w Swarzędzu Barbarę Czachurę, Komendanta Gminnego Ochrony Przeciwpożarowej Sławomira Kaźmierczaka oraz Prezesa WFOŚiGW w Poznaniu Marka Baumgarta.

Po części obrzędowej rozpoczęła się część artystyczna. Jako pierwsza na scenie  zaprezentowała się Swarzędzka Orkiestra Dęta, dając piękny i bardzo energetyczny koncert. Na boisku sportowym można było usłyszeć największe przeboje światowej muzyki rozrywkowej. Następnie na scenie pojawiła się Sekcja Regionalna „Olszyna” z Ośrodka Kultury w Swarzędzu, która wykonała utwory ludowe, doskonale wpisujące się w obchody Święta Plonów. Tego popołudnia przed publicznością wystąpili także gospodarze Dożynek Gminnych, czyli mieszkańcy Kobylnicy.

Emocje rosły z każdą minutą i kiedy o godzinie 19:00 na scenie pojawili się członkowie zespołu Zajefajni, atmosfera była naprawdę gorąca. Grupa o tajemniczej osobowości czterech muzyków ukrywających się za białymi maskami, wprowadziła publiczność w wyjątkowo taneczny nastrój. Gwiazdą wieczoru był znany zespół disco polo, After Party, który zaśpiewał swoje największe przeboje, w tym utwór „Nie daj życiu się”. Publiczność szalała z zachwytu, tańcząc i śpiewając razem z zespołem. Tegoroczne Dożynki Gminne zakończyła gorąca zabawa taneczna, którą poprowadził znany swarzędzkiej publiczności, DJ Ando.

Wśród dodatkowych atrakcji przygotowanych dla mieszkańców gminy były między innymi: stoisko wyrobów regionalnych LGD „Trakt Piastów”, strzelnica Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Swarzędzu oraz SZPOT Miasteczko Samochodowe, które przygotowało niezwykły konkurs z atrakcyjnymi nagrodami. Na najmłodszych czekał dmuchany plac zabaw, trampoliny i basen z łódkami, dzięki którym można było poczuć się jak na wakacjach nad jeziorem. Dla smakoszy przygotowano poczęstunek grochówką i pysznymi plackami upieczonymi przez mieszkanki Kobylnicy oraz potrawy z grilla, lody, gofry.

Serdecznie dziękujemy tegorocznym współorganizatorom Święta Plonów – Radzie Sołeckiej Wsi Kobylnica oraz wszystkim mieszkańcom za włożenie serca w przygotowania tegorocznych Dożynek Gminnych. Było bardzo uroczyście, barwnie, muzycznie i tanecznie.

fot. Marcin Paulus