EKO BABIE LATO 2015

Od kilku lat Swarzędz ma swój patent na to, jak połączyć rozrywkę z wiedzą o ekologii. Rodzinny Festyn EKO BABIE LATO po raz kolejny pokazał, że swarzędzanie potrafią wspólnie spędzać czas wolny przyjemnie i pożytecznie.

W słoneczną sobotę, 12 września, na obszernym terenie przy Scenie nad Jeziorem spotkały się wszystkie pokolenia mieszkańców naszej gminy, bo i dla wszystkich przygotowano tym razem wyjątkowe atrakcje. Zbiórka elektrośmieci prowadzona przez Zakład Zagospodarowania Odpadów oraz makulatury zorganizowana przez firmę ZYS cieszyła się wielkim powodzeniem. Przynieśliśmy tony śmieci, za które otrzymaliśmy sadzonki ziół, a szkoły – kupony umożliwiające udział w akcji GOAP-u „Moje miasto bez elektrośmieci”.

Firma Volkswagen zaprosiła maluchy do swojego stoiska z wielką piaskownicą wypełnioną czarną ziemią. Podczas gdy rodzice wypoczywali na leżakach, dzieci ochoczo sadziły nasionka w kolorowych doniczkach. Nieopodal GOAP proponował udział w planszowej grze „na żywo” o Puchar Obrońcy Przyrody, a także konkursy wiedzy o segregacji odpadów. Po raz pierwszy na zielonej łące za pływalnią Wodny Raj zorganizowano dla dzieci piknik naukowy. Czegóż tam nie było! GO4Robot zapraszał na Przygodę z robotyką. Super pokazom towarzyszyły prawdziwe warsztaty naukowe. W mobilnym laboratorium eksperymentowano z niskimi temperaturami, suchym lodem, ciekłym azotem. Oculus Rift DK 2.0 umożliwiał przebywanie w rzeczywistości wirtualnej za pomocą najnowszych gogli. Mind Flex pokazywał, ile możemy osiągnąć kontrolując własne skupienie. Przez cały dzień najmłodsi układali wielkie puzzle, skakali w baseniku z piłeczkami i korzystali z wielu innych rozrywek.

Bardzo ważną i oczekiwaną częścią swarzędzkiego Eko Babiego Lata są szkolne konkursy ekologiczne: niezmienny od lat Ekociuszek i towarzyszący mu tym razem Ekozwierz. Przyznać trzeba, że to co przygotowali w obu konkursach uczniowie przeszło najśmielsze oczekiwania! Ogromna rzesza „ekozwierząt” imponowała wielkościami, pomysłowością i artyzmem wykonania. Wyobraźmy sobie wielkiego papierowego słonia, sowę, bajecznie kolorowego strusia, latające świnie z przychówkiem, konia don Kichota i wszelaką inną menażerię. A to, co działo się na scenie podczas pokazów ekociuchów – nadawałoby się z powodzeniem na Fashionweek w Paryżu albo i Mediolanie. Ogłoszeniu wyników obu konkursów towarzyszyły entuzjazm uczestników i radość ich opiekunów.

Od godz. 17 niepodzielnie na plenerowej scenie rządziła muzyka. I tak koncert rozpoczęła grupa „Rockafanki”, która zaśpiewała piosenki dla najmłodszych w klimacie rockowym, mocno hardrockowym i bluesowo-rockowym. Proste słowa, z prostym przesłaniem, prostą historią.  Następnie na scenie wystąpił zespół „The October Leaves”, grający muzykę w stylu brytyjskiego rocka. Zdecydowaną gwiazdą wieczoru była Margaret, która swoim występem ściągnęła pod namiot Pływalni Wodny Raj najmłodszych i starszych, wypełniając go po brzegi.  Zaśpiewała piosenki ze swojego repertuaru ale także i covery dając pełen energii koncert.  Eko Babie lato zakończyła zabawa taneczna prowadzona przez DJ.

Nasz festyn Eko Babie Lato z roku na rok cieszy się coraz większa popularnością. Trudno sobie już wyobrazić swarzędzkie zakończenie lata bez wspólnych ekologicznych działań i zabawy z ważnym przesłaniem w tle. Do zobaczenia w przyszłym roku!

Dziękujemy wszystkim Partnerom Strategicznym i Medialnym za pomoc i współpracę.

fot. H. Błachnio i T. Rybarczyk