EKO BABIE LATO

Eko Babie Lato, które odbyło się w Swarzędzu 17 września, zgromadziło rekordową ilość uczestników. Kilka tysięcy osób z naszej gminy, gmin ościennych i Poznania bawiło się wyśmienicie „w cieniu ekologicznych dinozaurów – ekozaurusów swarzędzanusów”.

W tym roku swarzędzkie pożegnania lata miało charakter zdecydowanie proekologiczny, ale nie mogło zabraknąć również sporej dawki rozrywki, zarówno tej artystycznej jak i sportowej. Przez wiele godzin na terenie rekreacyjnym przy pływalni „Wodny Raj” trwała wspólna zabawa i biesiadowanie. Na Scenie nad Jeziorem zaprezentowali się artyści miejscowi jak również zaproszone gwiazdy wieczoru.

Całą imprezę prowadził Doniu, znany choćby z hiphopowej grupy Ascetoholix, która również dała koncert w sobotni wieczór.

Od godz. 16.00 do 23.00 wystąpili: Sekcja Piosenki Ośrodka Kultury zaprezentowała HIP-HOP, w wykonaniu grupy RCP Skład (Rap Conection People), która działa przy sekcji piosenki od tego roku. Chłopacy pokazali się z jak najlepszej strony, a sam Doniu pochwalił chłopaków za zapał i chęci do tworzenia hip-hopu (RCP rapują autorskie teksty do własnych bitów).

Swarzędzka grupa Audioholics, która próby przeprowadza w naszym Ośrodku Kultury, dała 40 minutowy koncert, i pokazała że jest profesjonalnym zespołem, gotowym do nagrania płyty.

Żywiołowy pokaz dała także Sekcja Tańca z naszego Ośrodka i po raz kolejny udowodniła, że z dnia na dzień czyni ogromne postępy.

Ascetoholix wraz z Doniem i Krisem przypomnieli o sobie swarzędzanom, wykonując utwory, przy których bawiliśmy się na imprezach ok 8 lat temu i udowodnili że cały czas są w formie i jeszcze są w stanie zawojować w świecie Hip-hopu!

Sceniczna bitwa kabaretowa kabaretu “Jurki” z kabaretem “Limo” była przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę”. Była to oczywiście dowcipna bitwa na żarty, nieoczekiwane sytuacje sceniczne, improwizaje i gagi, ale także kabarety zaprezentowały swoje najlepsze skecze. Kabarety rozbawiły publiczność do łez, którą czynnie zachęcali do udziału w programie kabaretowym. Swoje pięć minut z kabaretami na scenie miał także Sękuś, maskotka Swarzędza, którą zachwycili się członkowie kabaretów. O zwycięstwie w bitwie kabaretowej miała zdecydować oklaskami publiczność, a ta „nieoczekiwanie” przyznała remis i konieczna była dogrywka.

Niezaprzeczalną gwiazdą wieczoru okazał się Eddy Wata. Gwiazda muzyki dance, eurodance. Nie bez powodu mówi się że jego koncerty to potężna (naprawdę potężna!) dawka żywiołu, dynamiki i energii. Gdy zaczął się koncert, z każdego kąta namiotu pod którym odbywała się impreza, wyszła ogromna grupa fanów, która w miarę trwania koncertu stopniowo się powiększała, aż zajęła prawie całą powierzchnię namiotu. Wszyscy bawili się znakomicie, w pewnym momencie skandując nazwisko artysty. Pod koniec koncertu zaprosił na scenę publiczność i zatańczył z nimi do swojego utworu.

Imprezę zakończyła zabawa taneczna przy muzyce dwóch DJ-ów.

Przez cały dzień na parkingu przy pływalni odbywały się pokazy akrobacji rowerowych z udziałem widzów i inne konkurencje sportowe np. przejażdżki segway’ami. Niesłabnącym zainteresowaniem i frekwencją cieszyły się zbiórki zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego, przeterminowanych leków oraz zużytych baterii zorganizowane przez firmę Stena Recycling wspólnie z Zakładem Gospodarki Komunalnej. Najlepsi w zbiórkach otrzymali fajne upominki: doniczki z miętą, torby ekologicnze, pudełka na baterie itp.

Całe środowisko szkolne w naszej gminie już na długo przed imprezą żyło przygotowaniami do ekscytujących rywalizacji w konkursach na śmieciowego dinozaura i eko ciuchy! Zaskakująca uroda ekologicznych ekozaurusów zachwycała oglądających. Jury miało duży problem z wyborem zwycięzcy. Takoż samo sprawa miała się przy wyborze najpiękniejszej kreacji ekologicznej. Oj było w czym wybierać!

Zwycięzkie szkoły nagrodzone zostały wycieczkami do Parku Etnograficznego w Dziekanowicach oraz Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, a także wycieczką do Wilczego Parku w Stobnicy i pysznymi tortami z cukierni Magdalenka.

Eko Babie Lato stało się też okazją do rozstrzygnięcia międzyszkolnego konkursu ogłoszonego przez ZGK w Swarzędzu pod nazwą „Bądź świadomym ekologiem”, w którym dwie zwycięskie szkoły – podstawówka z Paczkowa oraz Gimnazjum nr 2 otrzymały telewizory LCD.

Swarzędzu, ekologiczne Babie Lato było doskonałym przykładem na umiejętne połączenie „miłego z pożytecznym”!

Oto efekty zbiórek:
ekośmieci – zbiórka organizowana przez firmę Stena Recycling – ponad 5 ton!
zużyte baterie i przeterminowane leki – zbiórka organizowana przez ZGK – pełna liczba po podliczeniu w dniu jutrzejszym.

Firma Stena Recycling informuje, że w dalszym ciągu można oddawać ekośmieci w siedzibie firmy, Swarzędz ul. Rabowicka 2.

Dziękujemy organizatorom i sponsorom sobotniej imprezy!

Do zobaczenia za rok, w coraz bardziej ekologicznym Swarzędzu!