JARMARK ŚWIĄTECZNY

Już po raz czwarty swarzędzanie w weekend poprzedzający święta Bożego Narodzenia zaproszeni zostali na Jarmark Świąteczny. Te trzy dni na swarzędzkim Rynku to nie tylko świąteczne zakupy, ale przede wszystkim wspólne kolędowanie, zabawa, składanie życzeń. Handlowcy, w dobrze już wszystkim znanych, drewnianych domkach, oferowali różności przydatne w przedświątecznym okresie – stroiki, słodycze, wędliny, woskowe świece, miód, pierniki itp.

W piątek, 16 grudnia o godz. 16.00 burmistrz Anna Tomicka włączyła światełka na miejskiej choince rozpoczynając tym samym ogólne świętowanie. Czas umilały występy chóru Akord, Sekcji Regionalnej Olszyna, Swarzędzkiej Orkiestry Flażoletowej, pastorałki w wykonaniu uczniów szkół podstawowych. Punktem kulminacyjnym był koncert Orkiestry Michała Wejmana. Pogoda (ulewny deszcz i porywy wiatru) wymagała prawdziwego hartu ducha, dlatego gorący bigos i grzańce cieszyły się zasłużonym powodzeniem.

Drugi, sobotni, dzień jarmarku to przede wszystkim wspólne działanie dla dobra zwierząt potrzebujących pomocy. Nasza akcja charytatywna „One też zasługują na święta” pokazała, że większość ludzi ciepłymi uczuciami darzy czworonogi. Swarzędzanie przynosili dla nich karmę, koce, posłania, uczestniczyli w kweście. Z Urzędem Miasta i Gminy współpracowała Fundacja „Głosem Zwierząt”, wolontariusze z likwidowanego swarzędzkiego schroniska, policjanci z naszego komisariatu, którzy wcześniej przeprowadzili akcję przeciwdziałania maltretowaniu zwierząt. Na scenie, gdzie przez cały dzień trwały szkolne jasełkowe przedstawienia, można było także zobaczyć pokazy tresury psów i psiaki czekające na adopcję, wysłuchać ważnych informacji o zmianach w prawie dotyczącym ochrony zwierząt, wziąć udział w licytacji paczki z prezentami przygotowanej przez swarzędzkich policjantów. Psy zrewanżowały się – milusińscy korzystali z darmowych przejażdżek „saniami” ciągniętymi przez urodziwe husky. W holu ratusza dyżurowały dwie panie lekarze weterynarii z Przychodni Weterynaryjnej przy ul. Tysiąclecia w Nowej Wsi, udzielając informacji i fachowych porad.

Udało się zebrać fundusze na operacje dla kilku zwierzaków, imponujące ilości karmy i ciepłych, często nowiutkich legowisk. To naprawdę wzruszające i wszystkim gorąco dziękujemy. Swarzędzanie zawsze stają na wysokości zadania: wcześniej jeszcze piękniej wspieraliśmy ludzi chorych na choroby krwi, nowotwory skóry.
Atrakcją, przede wszystkim dla dzieci, było zamontowanie – wykonanego przez Cech Stolarzy Swarzędzkich – okazałego karmnika dla ptaków. W pobliżu ratusza stanęła zatem jedyna w swoim rodzaju drewniana ptasia jadłodajnia z przegródkami na różne rodzaje karmy. Z pierwszych obserwacji wynika, że pomysł spotkał się z uznaniem skrzydlatego towarzystwa, a swarzędzanie będą dbali o uzupełnianie zapasów…

Aby dopełnić niezwykłej, świątecznej atmosfery, w niedzielne popołudnie wystawiona została na plenerowej scenie „Legenda o Józefowym dłucie”. Interesująco opowiedziana przypowieść o narodzinach Chrystusa i stolarskim dłucie podarowanym przez św. Józefa słowiańskim przybyszom z ziem, gdzie dziś kwitnie Swarzędz, podobała się wszystkim bez wyjątku. Czegóż w tym przedstawieniu nie było! udział znanych aktorów (Aleksander Machalica i Marcin Rój), rycerskie zbroje, prawdziwy kucyk w roli osła, swarzędzkie „morsy” w zimowej kąpieli, podniosła muzyka.
Gdy opadły emocje związane z widowiskiem burmistrz Anna Tomicka złożyła mieszkańcom gminy serdeczne, świąteczne życzenia i zaprosiła do podzielenia się opłatkiem oraz do wigilijnego poczęstunku, przy dźwiękach kolęd i świątecznych piosenek w wykonaniu zespołu Goście Trio. Przygotowane przez swarzędzkie firmy gastronomiczne potrawy, choć skromne, cieszyły się dużym powodzeniem.

Serdecznie dziękujemy tym, którzy przygotowali nasz Wielki Jarmark Świąteczny i tym, którzy w nim uczestniczyli. Do zobaczenia za rok!

/tr, mw/