KONCERT PIOTRA KUŹNIAKA

Dnia 7 grudnia odbył się kolejny koncert z cyklu Środowe wieczory w Pałacyku pod lipami. Muzyczne środy już na dobre wpisały się w kalendarium swarzędzkich imprez kulturalnych, i ze spotkania na spotkanie poszerzają grono swych sympatyków. Tym razem Pałacyk „pękał w szwach”. Wszystko za sprawą poznańskiego wokalisty, kompozytora i multiinstrumentalisty Piotra Kuźniaka.

Piotr Kuźniak to twórca zespołu big-beatowego „Szafiry” oraz „Manufaktura Trzech Dyrektorów”. Współpracował z zespołem „Waganci” Jarosława Kukulskiego i Anną Jantar, a kolejno z fińską piosenkarką Marion i włoskim wokalistą Robertino Roletti. W kraju i grał i śpiewał z Urszulą Sipińską a później stworzył pierwszy duet męski z Andrzejem Dąbrowskim. Nagrywając w nowej wersji „Beatę z Albatrosa” zajmował na liście przebojów 1 miejsce. Po namowie Ryszarda Poznakowskiego zajmuje miejsce Krzysztofa Krawczyka w zespole Trubadurzy. Z trubadurami gra i śpiewa do dziś.

Podczas koncertu nie zabrzmiała jednak ani Beata z Albatrosa ani Przyjedź mamo na przysięgę czy Znamy się tylko z widzenia. Piotr Kuźniak – artysta, pokłonił się innemu artyście – wiecznie żywemu Czesławowi Niemenowi. Jak sam mówił: „Mistrza nie wolno naśladować. Jeśli chce się nagrać coś dla niego, to trzeba w tych piosenkach pokazać siebie, swoją twórczą inwencję. Dlatego tworzę nowe aranżacje starych piosenek. To, co chcę zachować, to klimat utworów Czesława. Chociaż nadal „w dziwnym świecie człowiekiem gardzi człowiek”, w podzieleniu się tą prawdą kryje się fenomen uznania kogoś za artystę – Niemen miał odwagę powiedzieć to jako pierwszy. Choćby dlatego warto go wspominać.”

Koncert dostarczył słuchaczom wielu wzruszeń, jak również okazji do wspólnego śpiewu. Pałacyk rozbrzmiewał Mimozami, Domkiem bez adresu i Hej, dziewczyno, hej!
Wspominać Czesława Niemena wsłuchując się w niebanalne aranżacje Piotra Kuźniaka mogliśmy dzięki pomysłodawcom i organizatorom: Burmistrzowi Miasta i Gminy Swarzędz Pani Annie Tomickiej i Swarzędzkiemu Ośrodkowi Kultury.

Już teraz zapraszamy na kolejne muzyczne spotkania, do usłyszenia w nowym roku.