PRZEGLĄD FOLKLORU INTEGRACJE

W niezwykłą podróż dookoła świata zabrali mieszkańców Swarzędza uczestnicy tegorocznego Przeglądu Folkloru Integracje. Było egzotycznie, śpiewnie, muzycznie, tanecznie i niezwykle kolorowo. Zespoły ludowe z Chin, Meksyku, Rosji, Serbii, Turcji, Ukrainy i Polski wystąpiły w minioną niedzielę na uroczystym koncercie, który odbył się na Scenie nad Jeziorem.

Folklor z całego świata królował w Swarzędzu już od południa. W czterech miejscach miasta – przy kościołach pw. św. Marcina, pw. Chrystusa Jedynego Zbawiciela, pw. Matki Bożej Miłosierdzia oraz na Przystani odbyły się krótkie prezentacje wybranych zespołów uczestniczących w tegorocznych Integracjach. Ich występy wzbudziły entuzjazm swarzędzan, którzy kilka godzin później licznie zgromadzili się nad jeziorem. Tam też odbyła się główna część wydarzenia, które już po raz ósmy zagościło w Swarzędzu.

Koncert finałowy poprzedziły warsztaty dla najmłodszych przygotowane i prowadzone przez Chór Zespołu Pieśni i Tańca “KOLOS” z Ukrainy. Najmłodsi uczestnicy niedzielnego koncertu zostali zaproszeni do wspólnej zabawy tanecznej w kole. Nauki podstawowych kroków tańców ludowych nie odmówił nawet Sękuś – uwielbiana przez dzieci maskotka Swarzędza.

Muzyczną wędrówkę po najodleglejszych zakątkach świata rozpoczął zespół z Ukrainy, który bardzo szybko zdobył serca licznie zgromadzonej publiczności. Wspólne odśpiewanie utworu „Hej sokoły” na długo pozostanie w pamięci zarówno samych artystów, jak i swarzędzan. Równie dużą sympatię słuchaczy wzbudziły zespoły z Rosji oraz Serbii. Słowiańska dusza zaklęta w muzyce, którą zaprezentowały Zespół Folklorystyczny ‘PKB Korporacije’ z Serbii i Państwowy Zespół Pieśni i Tańca „Kozacy Azowscy” z Rosji porwała wszystkich do wspólnej zabawy. Nie inaczej było podczas występów reprezentantów Polski, czyli Zespołu Folklorystycznego “Roztocze”, który zaprezentował tańce ludowe z różnych stron naszego kraju oraz Zespołu Tańca Ludowego „Poznań” AWF, będącego gospodarzem Światowego Przeglądu Folkloru Integracje.

Dużo egzotyki wniosły tancerki z Zespołu Beijing Joy Dance, który ma w swoim repertuarze tańce czterech narodowości zamieszkujących tereny Chin: Han, Yi, mongolskiej oraz koreańskiej. Barwne stroje, wyjątkowa elegancja i precyzja wykonania każdego ruchu wzbudziły zachwyt publiczności, która nagrodziła zespół gromkimi brawami. Równie mocno zapadł w pamięć widzów występ Zespołu Folklorystycznego “Besik”, który przyjechał do Swarzędza aż z Turcji. Energetycznym popisom tanecznym towarzyszył śpiew i, podobnie jak w przypadku pozostałych zespołów, muzyka wykonywana na żywo.

Wieczór zakończył występ Zespołu Tańca „Tierra Mestiza” z Meksyku. Kolorowe suknie, ognisty taniec wywodzący się z wielu regionów Meksyku i muzyka grana na żywo przez prawdziwych mariachi była doskonałym zwieńczeniem XVII Światowego Przeglądu Folkloru Integracje.

Niedzielny koncert był pełnym muzyki, tańca, śpiewu oraz emocji i wspaniałej międzynarodowej, a jednocześnie rodzinnej atmosfery spotkaniem ze światowym folklorem. Licznie zgromadzona publiczność, która już od pierwszych minut dała się zaprosić do wspólnej zabawy pokazała, że warto dać się ponieść muzyce, ponad wszelkimi podziałami.

Mamy nadzieję, że równie miło i rodzinnie będzie podczas kolejnego spotkania z folklorem, na które serdecznie zapraszamy już dzisiaj.

fot. Aldona Młynarczak