SWARZĘDZ POKOCHAŁ FOLK

15 sierpnia, w letnich plenerach Jeziora Swarzędzkiego, zaroiło się od pięknych, kolorowych strojów ludowych. XIV Światowy Przegląd Folkloru „Integracje” całkowicie zdominował Scenę nad Jeziorem i jej okolice. Swarzędzanie zdążyli już przyzwyczaić się do faktu, że połowa sierpnia to spotkanie z muzyką, tańcem i zwyczajami ludowymi z różnych stron świata. Piąte już swarzędzkie spotkanie odbywające się w ramach przeglądu cieszyło się wielkim zainteresowaniem.

Gościliśmy zespoły folklorystyczne z Japonii, Cypru, Węgier, Meksyku i Polski. Czekaliśmy również na artystów z Ukrainy. Sytuacja polityczna w tym kraju spowodowała, że ich przyjazd stał się niemożliwy. Młodzi ludzie nie mogą obecnie opuszczać Ukrainy i podlegają  mobilizacji.

Koncerty galowe poprzedzone zostały prezentacjami „plenerowymi”. Autobusy rozwiozły artystów ludowych dosłownie po całym mieście! Zatem nawet ci, którzy na popołudnie mieli inne plany korzystali z okazji, aby obejrzeć barwne, radosne, pełne energii występy.

Swarzędzkie dzieci bardzo licznie zgromadziły się na, specjalnie dla nich przygotowanych, warsztatach. Były wspólne tańce i zabawy. Wieczorne koncerty podobały się absolutnie wszystkim – niezależnie od wieku i upodobań. Jest w muzyce ludowej jakaś siła, która porywa słuchaczy. Młodość, żywiołowość, ale także prawda artystyczna i atmosfera przyjaźni towarzysząca tym spotkaniom.

Gorąco polecamy kolejne Integracje Folklorystyczne w przyszłym roku!

/tr/

fot. H. Błachnio