XIII FESTIWAL ORKIESTR DĘTYCH

4 i 5 czerwca w Swarzędzu odbył się XIII już Festiwal Orkiestr Dętych im. Rajmunda Gronowskiego. W tegorocznym festiwalu, oprócz swarzędzkiej orkiestry wzięły udział Orkiestra Dęta z Murowanej Gośliny oraz zaprzyjaźniona orkiestra czeska Dechovy Orchestr ZUS Zabreh. Z przyczyn technicznych niestety nie dojechała orkiestra z Uniejowa.

Festiwal otwierał sobotni koncert czeskiej orkiestry w kościele p.w. Chrystusa Jedynego Zbawiciela. Wspaniała akustyka kościoła, który jak najbardziej odpowiada tego typu koncertom, sprawiła, że można było usłyszeć brzmienie niemal każdego instrumentu. Orkiestra zaprezentowała 10 utworów, a każdy kwitowany był gromkimi brawami licznie przybyłej publiczności.

Następnego dnia orkiestry przemaszerowały ulicą Wrzesińską na płytę Rynku, gdzie zostały powitane przez Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz Annę Tomicką. Nie lada wyczynem popisał się kapelmistrz swarzędzkiej orkiestry Łukasz Gowarzewski, dyrygując trzema orkiestrami jednocześnie – orkiestry zagrały wspólnie marsz „Podhalański”.

Po wykonaniu wspólnego utworu rozpoczął się kolejny etap festiwalu, czyli ciąg dalszy przemarszu. Ulicami Zamkową, Święty Marcin i Kosynierów, orkiestry dotarły na miejsce finałowej części imprezy, czyli do Sceny Nad Jeziorem przy Pływalni Wodny Raj. Tam zaprezentowały się kolejno swarzędzkiej publiczności: orkiestra dęta z Murowanej Gośliny, Dechovy Orchestr ZUS Zabreh oraz orkiestra swarzędzka.

Każda orkiestra uhonorowana została za udział w festiwalu pamiątkowymi dyplomami oraz upominkami.

XIII festiwal zakończył się wspaniałym wykonaniem czeskiego utworu „Koline, koline”. Muzycy pokazali, że nie tylko dobrze grają ale też potrafią świetnie śpiewać i tańczyć. Żal było kończyć tak wspaniałą biesiadę muzyczną. Do zobaczenia za rok!