XV ŚWIATOWY PRZEGLĄD FOLKLORU INTEGRACJE

Muzyka ludowa to najstarszy przejaw tradycji każdego narodu. Głęboko związana jest z życiem, obyczajami, obrzędami… Folklor to źródło, z którego zawsze warto czerpać. Nic zatem dziwnego, że od kilku lat swarzędzki przystanek Światowego Przeglądu Folkloru „Integracje” gromadzi tłumy miłośników zabawy w stylu folk.

W niedzielę, 9 sierpnia gościliśmy w Swarzędzu zespoły z Czech, Meksyku, Rosji, Słowacji, Ukrainy, Węgier oraz, oczywiście, Polski. Wybór tych zespołów nie był, oczywiście, przypadkowy. Z okazji jubileuszowych, piętnastych, „Integracji”, Wielkopolskę odwiedziły zespoły, które w ostatnich czternastu latach najbardziej przypadły publiczności do gustu.

Wielki koncert o godz. 18.00 na Scenie nad Jeziorem poprzedziły warsztaty muzyczne dla dzieci. A po nich to już tylko muzyka, śpiew i taniec dla wszystkich pokoleń! Gorąco oklaskiwaliśmy: Zespół Ludowy „Cifra” z Czech, Zespół Tańca Ludowego „Elte” z Węgier, Zespół Pieśni i Tańca „Rzeszowiacy”, Balet Folklorystyczny „Tzontemoc” z Meksyku, Zespół Ludowy „Trencan” ze Słowacji, Zespół Tańca „Volynyanka” z Ukrainy oraz Zespół Ludowy „Zabava” z Rosji. Każda z tych artystycznych prezentacji porywała, zachwycała i przenosiła do miejsc odległych, a przecież bliskich.

Organizatorzy, a wśród nich Urząd Miasta i Gminy w Swarzędzu, już dziś serdecznie zapraszają na przyszłoroczne spotkanie ze światowym folklorem.

/tr, mw/

fot. Marcin Paulus