XVIII MIĘDZYNARODOWE WARSZTATY FLAŻOLETOWE

XVIII edycja Międzynarodowych Warsztatów Flażoletowych odbędzie się w dniach 22-26 sierpnia 2017 w Poznaniu. Poprowadzi je artysta światowego formatu, Sylvain Barou.

Warsztaty są adresowane do utalentowanych muzyków amatorów w każdym wieku. Prowadzą je zaproszeni muzycy z Francji, którzy dzielą się podczas warsztatów swoimi muzycznymi pasjami oraz rodzimą tradycją. Większość uczestników warsztatów gra na flażolecie, instrumencie, używanym zarówno przez początkujących, jak i zawodowych muzyków. Flażolet jest szczególnie popularny w krajach celtyckich. W Irlandii edukacja muzyczna w szkołach publicznych oparta jest właśnie na grze na flażolecie. W Polsce ponad trzydzieści tysięcy osób gra na tym instrumencie. Animatorem Ogólnopolskiego Ruchu Flażoletowego i kierownikiem pedagogicznym warsztatów jest Wojciech Wietrzyński ze Stowarzyszenia na Rzecz Efektywnych Metod Umuzykalniania dzieci i młodzieży (EMU), które jest współorganizatorem Warsztatów. Pozostali uczestnicy warsztatów grają na różnych fletach, głównie poprzecznych, a także na gitarze, klawiszach, skrzypcach czy instrumentach perkusyjnych.

Warsztaty odbywają się w drugiej połowie sierpnia, w Domu Bretanii na poznańskim Starym Rynku. Kończy je koncert z udziałem wszystkich uczestników pod kierunkiem francuskiego mistrza. W tym roku do współpracy zaproszono Sylvaina Barou – wirtuoza fletu poprzecznego, ale też multiinstrumentalistę. Barou gra na wielu instrumentach z rodziny fletów: drewnianym flecie poprzecznym (irlandzkim), tin whistle, bansuri (bambusowym flecie z północnych Indii), ale również na innych instrumentach dętych takich jak: duduk (ormiański obój o ponad 1500 letniej historii) czy dudy bretońskie i irlandzkie (uilleann pipes). Wywodzi się z kultury muzycznej bretońskiej i irlandzkiej, ale pasjonuje się również eksplorowaniem muzyki różnych zakątków Orientu. Ma w swoim dorobku ponad 30 płyt. Brał udział w wielu międzynarodowych festiwalach, współpracował z wieloma muzykami z Bretanii, Irlandii, Izraela, Iranu oraz Indii.

Warsztaty flażoletowe adresowane są do muzyków folkowych i zaawansowanych amatorów. Zajęcia będą prowadzone w Domu Bretanii (Stary Rynek 37 w Poznaniu), w godzinach od 9:30 do 16:30. Uroczysty koncert finałowy z udziałem wszystkich uczestników pod kierunkiem francuskiego mistrza odbędzie się w sobotę, 26 sierpnia o 12:00 w Pałacu Działyńskich w Poznaniu.

Organizatorami Międzynarodowych Warsztatów Flażoletowych są: Fundacja Poznań-Ille et Vilaine „Dom Bretanii” oraz Ośrodek Kultury w Swarzędzu.