XXI Festiwal Orkiestr Dętych im. Rajmunda Gronowskiego – RELACJA

W miniony weekend odbył się XXI Swarzędzki Festiwal Orkiestr Dętych im. Rajmunda Gronowskiego, Śmiało można zaryzykować stwierdzenie, że impreza zyskała rangę wydarzenia, obok którego nie można przejść obojętnie.

W Festiwalu łącznie wzięło udział pięć orkiestr, a były to: VIVAT Sieraków, Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Kłomnice, Miejska Orkiestra Dęta w Gostyninie, Orkiestra Dęta z Chludowa oraz oczywiście gospodarz całego wydarzenia – Swarzędzka Orkiestra Dęta

Festiwal rozpoczął się piątkowym koncertem na Placu Niezłomnych, gdzie wystąpiły Swarzędzka Orkiestra Dęta oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Kłomnic. Licznie zgromadzona widownia podziwiała kunszt orkiestr, oraz piękne występny grup choreograficznych nagradzając oba zespoły gromkimi brawami. Podczas występu orkiestry grały naprzemiennie, prowadząc swego rodzaju „dialog muzyczny”.

Główne obchody Festiwalu miały miejsce drugiego dnia w sobotę.

Już od południa  Swarzędz zmienił się w prawdziwą muzyczną arenę.  Orkiestry rozjechały się po całym mieście, zarażając mieszkańców muzycznym pięknem, płynącym z instrumentów dętych.

O godzinie 14:30 rozpoczęła się przepiękna, kolorowa parada złożona z orkiestr oraz grup tanecznych, która marszowym krokiem dotarła na swarzędzki rynek. Tam Burmistrz Miasta I Gminy Swarzędz Pan Marian Szkudlarek oficjalnie i uroczyście otworzył XXI Festiwal Orkiestr Dętych im. Rajmunda Gronowskiego. Zgodnie z tradycją wszystkie orkiestry wykonały wspólnie dwa utwory, pod batutą dyrygenta swarzędzkiej orkiestry Łukasza Gowarzewskiego. Następnie artyści oraz zaproszeni goście skierowali się ulicami Swarzędza w stronę Sceny nad Jeziorem, gdzie odbyły się finałowe koncerty. Popołudnie wypełniły największe przeboje polskiej i światowej muzyki rozrywkowej, ale nie zabrakło również tradycyjnych marszy, które zawsze powodują u słuchaczy radość oraz uśmiech na twarzy.

Tegoroczny festiwal zakończył niedzielny koncert orkiestry z Kłomnic, która wystąpiła przy świetlicy w Zalasewie.

To był wyjątkowo huczny weekend, który okazał się prawdziwym świętem muzyki orkiestrowej, a swarzędzka publiczność po raz kolejny nie zawiodła, bawiąc się z muzykami i nagradzając wszystkie orkiestry gromkimi brawami