250 MUZYKÓW NA XII FESTIWALU ORKIESTR DĘTYCH

W sobotę 22 i niedzielę 23 maja w Swarzędzu odbył się XII Festiwal Orkiestr Dętych im. Rajmunda Gronowskiego. W festiwalu wzięło udział 5 orkiestr, razem 250 muzyków.

Tegoroczna impreza zyskała rangę festiwalu międzynarodowego, gdyż z zaproszenia Swarzędzkiej Orkiestry Dętej skorzystała czeska orkiestra Dechowvy Orchestr ZUS Zabreh, która zagrała piękny koncert w sobotę 22 maja w kościele pw. Matki Bożej Miłosierdzia. Trzeba tu zaznaczyć, że rok temu, to orkiestra ze Swarzędza jechała na festiwal do Czech właśnie na zaproszenie Dechowvy Orchestr.

Wszystko zaczęło się od godz. 14:40 kiedy to z placu przy ul. Wrzesińskiej 28 ruszyły na płytę swarzędzkiego Rynku orkiestry biorące udział w festiwalu. Przemarsz rozpoczęła orkiestra z Tarnowa Podgórnego, za nią podążali muzycy ze Słupcy, Krobi i Zabrehu oraz orkiestra swarzędzka. Na Rynku Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz, Anna Tomicka powitała wszystkie orkiestry, które następnie odegrały wspólnie dwa utwory: „Pochód” i „Podhalański”. Po wspólnym występie, przy marszowych dźwiękach kontynuowały przemarsz do Sceny Nad Jeziorem. Na miejscu, każda orkiestra przedstawiła półgodzinny program artystyczny.

 Niewątpliwie, tegoroczny festiwal miał bardzo wysoki poziom. Wszystkie orkiestry dały wspaniały popis umiejętności gry na instrumentach dętych oraz bębnach. Tu na szczególne słowa uznania zasługuje Dechowvy Orchestr ZUS Zabreh, którą licznie zgromadzona publiczność zmusiła do bisów.
Na zakończenie festiwalu, Burmistrz Anna Tomicka wręczyła wszystkim orkiestrom pamiątkowe puchary i upominki. W tym roku były to futerały do instrumentów wraz z akcesoriami.
Jest rzeczą oczywistą, że za rok nie wyobrażamy sobie festiwalu bez obecności czeskich gości, a kto wie, może w Swarzędzu zagości jeszcze jedna orkiestra z innego kraju…