DNI SWARZĘDZA 2012

W tegorocznych obchodach Dni Miasta wzięło udział wielu mieszkańców oraz gości, którzy specjalnie przyjechali do Swarzędza na towarzyszące koncerty i występy kabaretów. Dwudniowa impreza, bogata w atrakcje dla dzieci i dorosłych, była wyjątkowo udana. Dopisała również kapryśna ostatnio pogoda.

W sobotę 30 czerwca na terenie polany przy Jeziorze Swarzędzkim odbył się pełen rozrywki piknik rodzinny, przygotowany specjalnie dla najmłodszych mieszkańców miasta i ich rodziców. Dzieci miały okazję pobawić się w bezpiecznym, kolorowym lunaparku, a nieco starsi z zainteresowaniem przyglądali się modelom samochodów i ich wyścigom, których zwycięzca wygrał lot samolotem z lotniska w Kobylnicy. Na zakończenie pikniku wysłuchaliśmy rockowego koncertu Swarzędzkiej Orkiestry Flażoletowej. Wieczorną część imprezy rozpoczął występ zielonogórskiej grupy kabaretowej Słuchajcie. Jarosław Marek Sobański, Tomasz Łupak i Janusz Pietruszka rozbawili widzów do łez ponad godzinnym występem. W roześmianej atmosferze rozpoczął się kolejny punkt imprezy – rockowy koncert zespołu Video, który choć młody, ma na swoim koncie kilka ważnych wyróżnień muzycznych, między innymi Eska Music Awards czy Viva Comet. Gwiazdą tegorocznych Dni Swarzędza był zespół Kombii, który pod nową nazwą nagrywa od 2003 roku. I choć Grzegorz Skawiński na polskiej scenie muzycznej gra od wielu lat, w Swarzędzu miał okazję koncertować po raz pierwszy.

Dla wszystkich, którzy w tym dniu jeszcze nie mieli dość rozrywki, w późnych godzinach wieczornych, odbyła się zabawa taneczna. Drugiego dnia obchodów mieszkańcy dalej bawili się, tym razem przy scenie plenerowej w pobliżu Pływalni Wodny Raj. Tradycyjnie można było tam wysłuchać koncertu Swarzędzkiej Orkiestry Dętej, dyrygowanej przez kapelmistrza Łukasza Gowarzewskiego i sekcji tanecznej oraz sekcji wokalnej prowadzonej przez Ośrodek Kultury. W tym roku na scenie wystąpili finaliści gminnego konkursu piosenki polskiej. Następnie na scenie pojawił się kabaret Koń Polski, którego najnowszy program artystyczny, sądząc po wybuchach śmiechu, przypadł do gustu chyba wszystkim widzom. Nie tylko rekreacyjna, ale również sportowa rozrywka czekała na swarzędzan z okazji dni miasta. Fani futbolu po raz ostatni spotkali się w swarzędzkiej Strefie Kibica, aby obejrzeć finałową rozgrywkę Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. Dla amatorów aktywnego wypoczynku przygotowano też rajd rowerowy i nordic walking, Rodzinny Rajd Samochodowy Firmy Szpot, który wystartował ze swarzędzkiego rynku, Amatorski Turniej Piłki Nożnej i Turniej Rodzin Wędkarskich.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania państwu Bogusławowi i Klaudii Waliszkom, za użyczenie części terenu na którym odbywała się impreza.

Joanna Gryczyńska

fot. Henryk Błachnio