DNI SWARZĘDZA 2015

Na miniony weekend mieszkańcy Swarzędza czekali z utęsknieniem. Dwudniowa uczta muzyczna była możliwością spotkań rodzinnych i towarzyskich na świeżym powietrzu, gromadząc tym samym tysiące ludzi gotowych do wspólnej zabawy.

Program tegorocznych Dni Swarzędza adresowany był do szerokiego grona odbiorców. Dzięki różnym stylom muzycznym, za równo młodzi jak i starsi mogli odnaleźć coś dla siebie. Nie zabrakło także atrakcji aby wypełnić czas pomiędzy koncertami.

Program rozpoczął piknik rodzinny, podczas którego ruszyło wesołe miasteczko. Najmłodsi wraz z opiekunami mieli do wyboru profesjonalne karuzele, kolejki, nawet wielometrowy mega drop. Wszyscy chętnie korzystali z bogatej oferty gastronomicznej i handlowej.  Można było kosztować potrawy z grilla, chłodne piwa, gofry, lody ale także oscypki z Zakopanego. Do dyspozycji gości oddano ponad 1000 miejsc biesiadnych pod parasolami.

Sobotnie, muzyczne popołudnie rozpoczęły sekcje piosenki i tańca swarzędzkiego Ośrodka Kultury. Następnie wystąpiła swarzędzka, alternatywna grupa “MY” dając pełen energii koncert. O godzinie 18:00 przyszła pora na wielkie emocje, bowiem wystąpił Kamil Bednarek- zwycięzca “głosowania sondy na Dni Swarzędza” zdobywając 1133 głosów (23,1 % oddanych głosów). Polana przy ul. Strzeleckiej zaczęła wypełniać się po brzegi a gdy tylko usłyszeliśmy pierwsze riffy gitarowe rozbiegły się okrzyki radości i euforii. Kamil Bednarek bardzo szybko rozkołysał całą swoją publiczność śpiewając swój repertuar. Rozgrzana emocjami publiczność nie pozwoliła tak łatwo artyście zejść ze sceny, dlatego bisom nie było końca. Kolejną dawkę energii i moc przekazał publiczności zespół Kobranocka, który muzyką punk rockową przyciągnął swoich fanów śpiewając swoje największe hity: “Kocham Cię Jak Irlandię”, “I nikomu nie wolno się z tego śmiać”, “Hipisówka”, “List z pola Boju”. Następnie wystąpił zespół Pectus, który urzekł swoim romantycznym brzmieniem nie tylko damską część publiczności.  Usłyszeliśmy: “Barcelona”, “To co chciałbym ci dać” czy “Szkoła marzeń”. Imprezę zakończyła zabawa taneczna z udziałem DJ-a.

Niedzielna scena koncertowa przy ul. Strzeleckiej ruszyła o godzinie 16:00 koncertem zespołu Revolfighter, który energicznie przywitał schodzącą się publikę, grając muzykę stylu grunge poprzez rockowe ballady a na elementach punk rocka kończąc. Następnie przed swarzędzką publicznością wystąpił Jerzy Kryszak, który jak zwykle rozbawił publiczność do łez, angażując ich w swoje skecze. Przedstawił program publicystyczny, pełen świeżego spojrzenia na wady i słabości bieżących wydarzeń. Po występie kabaretowym na scenę wkroczył zespół Bordello a’ capello, prezentując swoje własne kompozycje. Chłopacy zagrali ciężkiego rocka, przechodząc przez bluesa, hacząc o kabaret, ocierając się o reggae, a kończąc na punku. Gdy w powoli zapadającym zmierzchu na estradzie pojawił się Dżem, cała polana była już wypełniona ludźmi. Występ legendarnej grupy, który trwał ponad dwie godziny udowodnił kolejny raz, że dobra muzyka i uzasadniona profesjonalizmem sława łączą pokolenia!

Było naprawdę cudownie. Dopisali ludzie, zespoły i miła atmosfera za co wszystkim bardzo dziękujemy.

Zapraszamy do zobaczenia filmiku z Dni Swarzędza 2015: https://www.youtube.com/watch?v=hw0v-96Ojtg

fot. Henryk Błachnio, Eliza Iwańska, Mariusz Łuczak

* * *
Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich służb dbających o bezpieczeństwo i porządek w czasie tej wielkiej imprezy. Służby medyczne dysponujące nowoczesną karetką pogotowia pełniły dyżury także bezpośrednio wśród publiczności, zapewniona została dobra służba ochrony bezpieczeństwa publicznego, o czystość dbali pracownicy Zakładu Gospodarki Komunalnej w Swarzędzu, zapewniono miejsca parkingowe i wzmożoną kontrolę okolicy ze strony policji i straży miejskiej.
Osobne, gorące podziękowania składamy:
Partnerom Strategicznym – firmom Clip Logistic i Budownictwo Drogowe „Krug”
Partnerom – Volkswagen Poznań, Agrobex, BGŻ BNP PARIBAS, Panopa Logistic, R.Twinning & Company (Fabryka Herbaty Twinning), Castorama, Planet – Bud, Aquanet, Enea Oświetlenie, Fabryka Mebli Tapicerowanych „Tombea”, Fabryka Armatur Swarzędz, Piórex, Solaris Bus, Strefa Sportu, Piotr i Paweł
oraz
Partnerom medialnym: Radio Merkury Poznań, Swarzędzka Telewizja Kablowa, Swarzędz na sygnale, Prosto z Ratusza.

* * *
Szanowni Państwo!
Serdecznie dziękuję organizatorom, partnerom i wszystkim, którzy współpracowali przy organizacji tegorocznych Dni Swarzędza. Szczególnie ciepło – Wam, Drodzy Swarzędzanie. Jesteście wspaniałą publicznością, która nigdy nie zawodzi i dla której warto ciężko pracować!

Z wyrazami szacunku

Marian Szkudlarek
Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz