Dożynki chleb

DOŻYNKI GMINNE 2021 – RELACJA

DOŻYNKI GMINNE W UZARZEWIE

Lato powoli zbliża się ku końcowi a zboża z pól zostały już zwiezione. Dożynki to czas podziękowań za plony i czas hucznej zabawy.

W sobotę 28 sierpnia br. w Uzarzewie odbyły się  Dożynki Gminne. Część oficjalna rozpoczęła  się Mszą św. w Kościele p.w. św. Michała Archanioła. Następnie, dożynkowy korowód wieńców przemaszerował na teren boiska sportowego gdzie delegaci sołectw złożyli wieńce dożynkowe, a zespół Tańca Ludowego „Poligrodzianie” z Poznania rozpoczął Obrzęd Dożynkowy.  Artyści w barwny sposób zaprezentowali prace polowe – od siewu aż do zbiorów. Były więc zwyczaje powrozowe, ośpiewanie i otańczenie wieńca, dzielenie chleba, sypanie ziarnem oraz pieśń rolników.

Zgodnie z tradycją, Starostowie dożynek – Państwo Szczepan oraz Marzena Tomiccy, przekazali gospodarzowi naszej gminy, Panu Burmistrzowi Marianowi Szkudlarkowi, chleb upieczony z ziarna tegorocznych zbiorów.

W dalszej części  nadszedł czas na przemówienia, które wygłosili Pan Burmistrz Marian Szkudlarek, Członek Zarządu Powiatu Poznańskiego Pan Piotr Zalewski, Przewodnicząca Rady Miejskiej Pani Barbara Czachura oraz Sołtys Uzarzewa Pan Adrian Suchomski.

Po części oficjalnej przyszedł czas na występy artystyczne. Jako pierwsza wystąpiła Swarzędzka Orkiestra Dęta pod batutą kapelmistrza Łukasza Gowarzewskiego. Następnie na scenie zaprezentował się Zespół Regionalny Olszyna prezentując utwory rozrywkowe i ludowe. W kolejnej części  na scenie wystąpił zespół taneczny Born to Dance.

Główną gwiazdą wieczoru był Zespół Karpowicz Family. Wokalista i tancerki zaprezentowali swoje największe przeboje wprowadzając w taneczny nastrój zarówno mieszkańców Uzarzewa jak i przybyłych gości.

Po koncercie czas zabawy umilili  Mc Party czyli Leszek Łukomski i DJ Kończak z Mc Radia a jako ostatni wystąpił DJ Thomas.

Wszyscy bawili się do późnych godzin nocnych.

Podczas tegorocznych dożynek na boisku w Uzarzewie nie obyło się też bez dodatkowych atrakcji. Najmłodsi uczestnicy mogli pobawić się m.in. na dmuchanym zamku i zjeżdżalni, eurobungy oraz pojeździć kolejką samojezdną. Były też kolorowe animacje, malowanie buzi i zaplatanie warkoczyków a także można było pojeździć na kucykach. Kusiło duże zaplecze gastronomiczne, barwne stoiska z wypiekami mieszkańców Uzarzewa, stoiska wyrobów regionalnych, zabawki czy punkt Organic Fitness gdzie można było skorzystać z porad trenera w zakresie treningu czy diety oraz zrobić analizę składu ciała. Był punkt spisu powszechnego oraz punkt szczepień. Dodatkowo można było spróbować swoich sił strzelając na Strzelnicy Kurkowego Bractwa Strzeleckiego. Można było zapoznać się z modelami samochodów zaprezentowanymi przez SZPOT Miasteczko Samochodowe oraz przez chwilę poczuć się strażakiem wsiadając do wozu Straży  Pożarnej.

Publiczność i pogoda dopisali.

Dzięki wspaniałym atrakcjom świętujący nie mogli się nudzić. Do zobaczenia za rok, na kolejnych dożynkach.

fot. Aldona Młynarczak, fot. Mariusz Łuczak