Dożynki Gminne 2022 – RELACJA

W sobotę 27 sierpnia br. w Rabowicach odbyły się  Dożynki Gminne. Część oficjalna rozpoczęła  się dożynkowym korowodem wieńców, który przemaszerował na teren przy świetlicy wiejskiej gdzie rozpoczęła się Msza Święta polowa.

Zespół Tańca Ludowego „Poligrodzianie” z Poznania rozpoczął Obrzęd Dożynkowy.  Artyści w barwny sposób zaprezentowali prace polowe – od siewu aż do zbiorów. Były więc zwyczaje powrozowe, ośpiewanie i otańczenie wieńca, dzielenie chleba, sypanie ziarnem oraz pieśń rolników.

Zgodnie z tradycją, Starostowie dożynek – pani Anna Branicka-Gacka oraz pan Marcin Hauser, przekazali gospodarzowi naszej gminy, panu Burmistrzowi Marianowi Szkudlarkowi, chleb upieczony z ziarna tegorocznych zbiorów.

W dalszej części  nadszedł czas na przemówienia, które wygłosili Burmistrz Marian Szkudlarek, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego Paulina Stochniałek, Przewodnicząca Rady Miejskiej Barbara Czachura oraz Sołtys Rabowic Katarzyna Szaferska.

Po części oficjalnej rozpoczęły się występy artystyczne. Jako pierwsza wystąpiła Swarzędzka Orkiestra Dęta pod batutą kapelmistrza Łukasza Gowarzewskiego. Następnie na scenie zaprezentował się Zespół Regionalny Olszyna prezentując utwory rozrywkowe i ludowe. W kolejnej części  na scenie wystąpił chór Vivace Canto.

Podczas koncertów na dożynkowej scenie wystąpili: Gabi Gold, zespół Shantel oraz Piotr Gar-woliński, którzy wprowadzili w taneczny nastrój zarówno mieszkańców Rabowic jak i przyby-łych gości. Do późnych godzin nocnych zabawę taneczną prowadził DJ ZET.

Podczas tegorocznych dożynek w Rabowicach nie obyło się też bez dodatkowych atrakcji. Najmłodsi uczestnicy mogli pobawić się m.in. na dmuchanym zamku i zjeżdżalni czy popływać łódeczkami. Kusiło duże zaplecze gastronomiczne oraz pyszne wypieki Koła Gospodyń Wiejskich z Rabowic. Dodatkowo można było spróbować swoich sił strzelając na Strzelnicy Kurkowego Bractwa Strzeleckiego. Całości oprawy atrakcji podczas Dożynek dopełniły piękne dekoracje, które nie tylko zachwycały oko na placu przy świetlicy ale też można było je podziwiać w całej wsi, a o tą dekorację zadbała Sołtys Rabowic Katarzyna Szaferska, Rada Sołecka oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Rabowicach.  

Publiczność i pogoda dopisali.

Dzięki wspaniałym atrakcjom świętujący nie mogli się nudzić.

Do zobaczenia za rok, na kolejnych dożynkach.