DOŻYNKI GMINNE JUŻ ZA NAMI

18 sierpnia 2012 roku w Uzarzewie miało miejsce Gminne Święto Plonów, które tradycyjnie ukoronowało całoroczny trud rolników związany z zakończeniem najważniejszych prac polowych i zbieraniem zbóż.

Całość zainaugurowała msza święta, która odbyła się w Kościele pod wezwaniem Świętego Michała Archanioła w Uzarzewie. Po wspólnej modlitwie nastąpił oficjalny przemarsz, któremu przewodniczył Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca Modraki, a oprawę muzyczną zagwarantowała Orkiestra Dęta ze Swarzędza. W pochodzie nie zabrakło również władz gminy i sołectw a także okolicznych mieszkańców i gości. Śpiewem i tańcem wprowadzono wszystkich we wspaniały nastrój zwiastujący dobrą zabawę. Podczas tej niezapomnianej chwili zostały złożone także wieńce dożynkowe, oraz podarunek w postaci chleba, został on poświęcony, a następnie podzielony przez Panią Burmistrz Annę Tomicką, oraz przewodniczącego Rady Miasta Pana Mariana Szkudlarka, następnie rozdany przybyłym na uroczystość.

Po oficjalnym otwarciu przyszedł czas na występy. Na scenie mogliśmy podziwiać wyżej wymieniony Zespół Pieśni i Tańca oraz Swarzędzką Orkiestrę Dętą, jak również Sekcje regionalną Olszyna. Oprócz zespołów znany parodysta Andrzej Dyszak, wprowadził wszystkich w znakomity humor przedstawiając swój program kabaretowy.

Ale nie tylko scena przyciągała społeczność. W rozstawionych namiotach czekał raj dla łasuchów. Można było również postrzelać na strzelnicy oraz popatrzeć na dawne maszyny rolnicze. Dzieciom natomiast najbardziej przypadł do gustu ogromny plac zabaw, na którym mogły rozładować swoją energię.

Zachowane do dzisiejszych czasów obchody dożynkowe mają kilka wieków tradycji. U nas tak jak kiedyś, całą imprezę zakończyła wspólna zabawa do późnych godzin nocnych przy muzyce zespołu Tequila Band.

Wszystkim, którzy włączyli się w pomoc przy organizacji Dożynek składamy serdeczne podziękowania, szczególnie dla rady sołeckiej Uzarzewa i jego mieszkańców za piękną dekorację wsi oraz dla państwa Frąckowiaków z Sarbinowa.

Sadząc po ilości przybyłych gości imprezę zalicza się do bardzo udanych.

Agnieszka Jaroszyńska