DOŻYNKI GMINNE W WIERZONCE

W minioną sobotę odbyły się gminne dożynki. Gospodarzem dożynek tym razem było sołectwo Wierzonka. Rada sołecka Wierzonki z Panią Sołtys Ireną Prokop na czele, przepięknie udekorowała wieś, dając znać przyjezdnym, że to właśnie tu odbywają się Gminne Dożynki.

Impreza rozpoczęła się uroczystym wprowadzeniem chleba upieczonego z tegorocznych zbiorów, wieńca gminnego oraz wieńców z pozostałych sołectw gminy Swarzędz przed ołtarz. Mszę Świętą koncelebrował ksiądz proboszcz Przemysław Kompf.

Następnym punktem programu był tradycyjnie obrzęd dożynkowy. W tym roku wykonał go zespół Lusowiacy, który w przepiękny, artystyczny sposób pokazał cały proces od siewu do zbiorów.
Starości dożynek: Magdalena Filipiak oraz Grzegorz Zamęczyk przekazali chleb gospodarzowi dożynek, Pani Burmistrz Annie Tomickiej, która przyjmując chleb podziękowała rolnikom za trud włożony w ich pracę oraz obiecała dzielić chleb mądrze i sprawiedliwie, żeby na żadnym stole go nie zabrakło.

Po obrzędzie przyszedł czas na przemówienia gości. Głos zabrali: Władysław Sroka – przedstawiciel Ministra Rolnictwa Stanisława Kalemby, Wicestarosta Poznański Tomasz Łubiński, Posłowie na Sejm RP Bożena Szydłowska, Tadeusz Dziuba, Tomasz Górski.
Kolejne punkty programu to dalsza część występu zespołu LUSOWIACY, występ Swarzędzkiej Orkiestry Dętej, Sekcji Regionalnej Olszyna.
Niesamowity entuzjazm wzbudził jak co roku pokaz mody salonu Shark, który poprowadził Piotr Czaja.

Gdy już modelki zeszły ze sceny, wkroczył na nią zespół The Shout, który znakomicie rozgrzał publiczność najlepszymi przebojami gruby The Beatles, Czerwonych Gitar czy też Czesława Niemena. Usłyszeliśmy m.in. „She Loves you”, „Help”, „Yellow Submarine, „Ładne oczy masz”, „Ciągle Pada”, „Płonie Stodoła” oraz inne szlagiery z 60-tych i 70-tych lat XX wieku. Należy podkreślić, że zespół grał wyłącznie na żywo. Ten sam zespół prowadził zabawę taneczną, przy której publiczność bawiła się do godziny 1:00 w nocy.

Na imprezie nie zabrakło placu zabaw dla dzieci, stoisk z goframi i lodami, pysznej gastronomii od restauracji „Między Nami”, miodu, przejażdżek na kucykach. Swoje stoisko ustawiła również Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, na którym można było się dowiedzieć coś na temat wdrażania w rolnictwie i na obszarach wiejskich instrumentów współfinansowanych z unijnego budżetu oraz udzielania pomocy ze środków krajowych.

Jak co roku nie mogło zabraknąć Pana Mieczysława Siwka z zabytkowym ciągnikiem marki Steyr 1949 roku. Swoje miasteczko samochodowe ustawiła również firma Szpot, prezentując najnowsze modele aut znajdujących się w sieci ich sprzedaży.

Ogromne podziękowania należą się służbom, które tego dnia dbały o ład i porządek podczas imprezy – Zakład Gospodarki Komunalnej, swarzędzka Policja, pielęgniarka, grupa ratowników drogowych z poznańskiego Automobilklubu, elektryk. Nie można zapomnieć o ekipie technicznej która dzielnie walczyła tego dnia do późnych godzin nocnych, pracownikach Ośrodka Kultury, Radzie Sołeckiej Wierzonki, no i oczywiście Pani Sołtys Irenie Prokop.