Jak połączyć zdobywanie wiedzy ekologicznej z rozrywką? Przekonali się o tym mieszkańcy Swarzędza podczas rodzinnego festynu – Eko Babie Lato. Po dwuletniej przerwie mieliśmy okazję wspólnie spędzić czas przyjemnie i pożytecznie.
Na stoisku przygotowanym przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Poznaniu czekała spora dawka wiedzy. Odwiedzający dowiedzieli się wielu ciekawostek na temat drzew, czy jakie grzyby zbierać w lesie. Zaglądając przez mikroskop mogli zobaczyć tajemniczy leśny mikroświat. Dzieci samodzielnie wykonywały kompozycje z kwiatów, szyszek i drewna.
Inspirujące warsztaty decoupagu na plastrach drewna, tworzenia witraży roślinnych, instrumentów, czy zwierzątek pokazały jak można w twórczy sposób wykorzystać materiały przeznaczone do recyclingu.
„Rowerem przez historię” – pod takim hasłem Lokalna Grupa Działania „Trakt Piastów” zapraszała miłośników turystyki rowerowej do odwiedzenia trzech piastowskich grodów: Ostrowa Lednickiego, Grzybowa i Giecza.
Ekopatrol Straży Miejskiej w Swarzędzu zaprezentował górną metodę spalania węgla w piecach oraz działanie zadymiarki używanej do wykrywania nielegalnych podłączeń kanalizacji sanitarnej. Dużą atrakcją były pokazy lotów drona współpracującego z latającym laboratorium – urządzeń wykorzystywanych przez Straż Miejską do wykrywania min. szkodliwych źródeł spalania.
Na stoisku Gospodarki Odpadami Aglomeracji Poznańskiej poznać można było poszerzyć wiedzę o szasadach segregowania odpadów. Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się stoisko firmy Kapral-Kar, na którym można było pomalować samochody przeznaczone na złomowanie.
Uczestnicy festynu mieli okazję dowiedzieć się jak działa autobus hybrydowy, którym dysponuje Komunikacja Miejska w Swarzędzu. Firma Szpot zaprezentowała najnowsze modele samochodów elektrycznych. Natomiast Cech Stolarzy Swarzędzkich przedstawił ekologiczne materiały i tkaniny do wyrobu mebli.
Podobnie jak podczas poprzednich edycji zbiórka odpadów problemowych zakończyła się ogromnym sukcesem. Mieszkańcy Swarzędza oddawali odpady wielkogabarytowe, zużyte: sprzęt elektryczny i elektroniczny, baterie i żarówki, dostając w zamian cebulki kwiatów i drobne upominki. Stały element Eko Babiego Lata – konkursy – tym razem Ekociuszek i Ekopociąg – pozwoliły wykazać się ich uczestnikom fantazją, poczuciem humoru i kreatywnością. Na zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody.
Organizatorzy sobotniego festynu nie zapomnieli oczywiście o rozrywce, nie tylko muzycznej! Kilkakrotnie podczas festynu animatorki z zespołu Mozaika zapraszały dzieci do wspólnej zabawy pod hasłem „Mój dom moja planeta”.
Część artystyczną rozpoczął występ adeptów z Sekcji Piosenki i Sekcji Tańca swarzędzkiego Ośrodka Kultury. Młodzi wokaliści pod opieką prowadzących Katarzyny Stramowskiej oraz Kingi Kielich zaprezentowali bardzo urozmaicony repertuar. Publiczność miała okazję usłyszeć największe przeboje muzyki rozrywkowej, na liście utworów znalazł się nawet utwór „No Good deed” z musicalu „Wicked”. Sekcja Tańca, czyli kilka grup tanecznych prowadzonych przez Katarzynę Zielińską oraz Damiana Jackowiaka zaprezentowało pokaz tańca nowoczesnego i hip hop.
Kilka minut po 20:00 na scenie pojawiła się gwiazda wieczoru – zespół Łobuzy, który zagrał energetyczny i żywiołowy koncert., pełen interakcji z publicznością. Doskonały kontakt z publicznością sprawił, że zapanowała radosna i wesoła atmosfera. Nie obyło się bez bisów!
Choć festyn odbywał się w specyficznej sytuacji, a uczestnicy musieli stosować się do obowiązujących wytycznych i restrykcji sanitarnych, humory wszystkim dopisały i w ten ekologiczny sposób pożegnaliśmy odchodzące lato.