EKOLOGICZNE POŻEGNANIE LATA

Ekologiczne pojazdy oraz pokaz mody ekologicznej wykonanej z papieru, zakrętek od butelek i folii, a także specjalna strefa dla majsterkowiczów i koncerty na scenie – w minioną sobotę swarzędzanie bawili się na corocznym festynie „Eko Babie Lato”.

Ekologiczny festyn na zakończenie lata rozpoczął się o godz. 15:00 konkursami szkolnymi Ekociuszek i Ekopojazd, które od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Uczniowie swarzędzkich szkół po raz kolejny pokazali, że są pełni oryginalnych i niebanalnych pomysłów. Sukienki z gazety, folii bąbelkowej czy też garnitury i parasolki wykonane z plastikowych zakrętek od butelek to tylko część ubrań, jakie zostały zaprezentowane podczas sobotniego pokazu mody. Równie pomysłowe były Ekopojazdy przygotowane przez najmłodszych mieszkańców gminy. Wykonane głównie z tektury i plastiku wzbudziły zachwyt nie tylko publiczności, ale przede wszystkim członków jury. Trzeba przyznać, że wybór tych najpiękniejszych i najbardziej oryginalnych nie był łatwy. Po długiej naradzie, jury pod przewodnictwem Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz Mariana Szkudlarka, nagrodziło najbardziej kreatywnych uczestników obu konkursów: Ekociuszek i Ekopojazd.

Ekozabawa rozkręcała się z każdą minutą. Najmłodsi mieszkańcy gminy wzięli udział w konkursie „Gdzie to wrzucić” przygotowanym przez Komisję Środowiska i Rozwoju Wsi. Na warsztaty budowania drewnianych skrzynek zaprosiła Castorama, która po raz kolejny przygotowała specjalną strefę dla małych majsterkowiczów. Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz Youtuberów „5 sposobów na…”. Klamer, Arczi, Primosz, Sztaba i Abi, w zabawny sposób i przy współudziale publiczności pokazali w jaki sposób można ułatwić sobie codzienne życie. Było pomysłowo, zabawnie i oczywiście, ekologicznie!

Podczas sobotniego festynu prowadzona była zbiórka pieniężna dla Amelki Stawskiej, która walczy z nawrotem choroby nowotworowej. Podczas specjalnie przygotowanych licytacji, z których dochód w całości został przekazany na leczenie dziewczynki nie zabrakło smakowitych tortów, a nawet koszulki z autografem Sebastiana Karpiela-Bułecki.

Część artystyczną rozpoczął koncert swarzędzkiej grupy A Zillion, która po raz pierwszy wystąpiła przed szeroką publicznością z nowym perkusistą. Gwiazdą wieczoru był zespół Zakopower, który pojawił się na scenie kilka minut po 20:00. Niezwykły głos Sebastiana Karpiela-Bułecki, melodyjne kompozycje Mateusza Pospieszalskiego i góralski folk doprawiony rockowym, mocno gitarowym brzmieniem przyciągnęły pod scenę liczne grono wielbicieli zespołu. Eko Babie Lato zakończyła zabawa taneczna, którą poprowadził DJ Seba.

Warsztatom ekologicznym i koncertom towarzyszyła zbiórka odpadów problemowych prowadzona przez Związek Międzygminny Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej. Na wszystkich, którzy oddali elektrośmieci, makulaturę, zużyte baterie, żarówki oraz odpady wielkogabarytowe czekały ekologiczne upominki.

Mieszkańcy Swarzędza po raz kolejny pożegnali lato bardzo ekologicznie, kreatywnie i artystycznie.

fot. Mariusz Łuczak