EKOLOGICZNE ZAKOŃCZENIE LATA

Ekologiczne domy, ubrania z papieru i zakrętek od butelek, warsztaty dla najmłodszych majsterkowiczów oraz pokaz taneczny, koncert i zabawa z DJ-em. W minioną sobotę, podczas corocznej imprezy „Eko Babie Lato”, mieszkańcy Swarzędza pożegnali najcieplejszą porę roku.

Już od wczesnych godzin porannych tereny przy Pływalni Wodny Raj nad Jeziorem Swarzędzkim zamieniły się w ekologiczny park, ze specjalnie przygotowaną strefą dla dzieci. Jak co roku, największym zainteresowaniem cieszyły się konkursy szkolne: Ekodom i Ekociuszek. Swoje budowle z papieru, kartonu, folii bąbelkowej, nakrętek od butelek, drewna, mchu i innych nietypowych materiałów, wypełniły przestrzeń pod namiotem. Trzeba przyznać, że najmłodsi mieszkańcy gminy wykazali się wyjątkową pomysłowością oraz talentem, a jury, któremu przewodniczył Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz Marian Szkudlarek miało naprawdę trudny wybór. Równie wyjątkowe były pomysły na ekoubrania prezentowane na scenie podczas perfekcyjnie przygotowanych pokazów mody. Zachwyt wzbudzały sukienki wykonane z papieru i krepy, spódniczki ozdobione kolorowymi nakrętkami od butelek, czy torebki przygotowane z wytłoczek od jajek. Po długiej naradzie, jury przyznało nagrody, wyróżniając najbardziej kreatywnych uczestników corocznej zabawy.

Ciekawą atrakcją dla małych majsterkowiczów była strefa MAJSTERKOWO, gdzie odbywały się ekologiczne warsztaty przygotowane przez Castoramę. Recyklingowe warsztaty artystyczne dla dzieci prowadziła również Serdeczna 21. Kreatywna Edukacja. Uczestnicy zajęć mogli nadać drugie życie rozmaitym przedmiotom użytkowym. Ciekawy projekt przygotował Ekopatrol swarzędzkiej Straży Miejskiej, który pokazał górną metodę spalania węgla w domowych piecach oraz działanie zadymiarki używanej do wykrywania nielegalnych podłączeń kanalizacji sanitarnej. Stoisko to cieszyło się dużym zainteresowaniem uczestników Ekofestynu.

Tegoroczne Eko Babie Lato zakończyło się koncertem zespołu happysad, który wykonał utwory z najnowszej płyty zatytułowanej „Ciało obce” oraz swoje największe przeboje. Nie zabrakło także utworu  „Zanim pójdę”, który zgromadzona pod sceną publiczność zaśpiewała wspólnie z zespołem.

Na zakończenie wieczoru na scenie pojawił się DJ Insane, czyli Jarosław Starbała. Rezydent znanego klubu „Ekwador Manieczki” rozgrzał publiczność i zaprosił do energetycznej zabawy tanecznej, która trwała do północy.

Jak co roku, warsztatom ekologicznym i koncertom towarzyszyła zbiórka odpadów problemowych prowadzona przez Związek Międzygminny Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej. Na wszystkich, którzy oddali elektrośmieci, makulaturę, zużyte baterie, żarówki oraz odpady wielkogabarytowe czekały ekologiczne upominki.

Mieszkańcy Swarzędza po raz kolejny pożegnali lato ekologicznie, artystycznie, kreatywnie, twórczo i muzycznie. Mamy nadzieję, że ekologicznych pomysłów nie zabraknie również w przyszłym roku, podczas kolejnej edycji festynu rodzinnego „Eko Babie Lato”.

fot. Marcin Paulus