FESTYN EKO BABIE LATO

Swarzędzki festyn w klimacie eko jest już za nami.

Swarzędz ma swój patent na to, jak połączyć rozrywkę z wiedzą o ekologii. Rodzinny Festyn EKO BABIE LATO 20 września po raz kolejny pokazał, że swarzędzanie potrafią wspólnie spędzać czas wolny przyjemnie i pożytecznie.

Zbiórka elektrośmieci i makulatury prowadzona przez przedstawicieli firmy STENA zakończyła się pełnym sukcesem. Przynieśliśmy ponad 1776 kg elektrośmieci oraz 210 kg makulatury, dostając w zamian nasiona i sadzonki kwiatów! Specjaliści z firmy STENA ocenili, że ta ilość makulatury ocaliła 4 drzewa!

Związek Międzygminny” Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej” GOAP na stanowisku przed pływalnią Wodny Raj proponował wszystkim chętnym udział w wielkiej grze planszowej na żywo „ Skarby GOAPu”, w zabawach i konkursach wiedzy o segregacji odpadów.

Komisja Gospodarcza Rady Miejskiej w Swarzędzu przedstawiła wszystkie zagrożenia wynikające ze spalania śmieci i odpadów w piecach domowych. To temat ważny i niestety powracający przed każdą zimą! Nie zabrakło także konkursu tematycznego z nagrodami.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się pierwsza swarzędzka „Żywa Krzyżówka” – do której zapraszał Władysław Firlik, rekordzista świata w szaradziarstwie, humorysta, satyryk, literat. Największą jednak atrakcją edukacyjną tegorocznego EKO BABIEGO LATA był Park Praw Natury – zaprezentowany w ramach kampanii edukacyjnej – „Odzyskaj. Korzystaj”. Na rozległym terenie za pływalnią Wodny Raj stanął interaktywny park edukacyjny, gdzie można było osobiście sprawdzić m.in. jak powstaje dźwięk czy efekt trójwymiarowości. Swarzędzanie zapoznawali się tu bliżej z projektem i funkcjonowaniem budowanej w Poznaniu – Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych (ITPOK).

Swarzędzcy uczniowie ruszyli gromadnie po laury w szkolnych konkursach ekologicznych: Ekociuszek oraz Ekolot.. Są one stałymi elementami każdego EKO BABIEGO LATA w Swarzędzu i cieszą się ogromną popularnością. Konkursy pozwalają wykazać się fantazją, poczuciem humoru, zdolnościami plastycznymi. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody np. wycieczki klasowe.

Organizatorzy sobotniego festynu nie zapomnieli oczywiście o dobrej rozrywce muzycznej! Na koncertach hip-hopowej grupy Abradab i zespołu Mesajah grającego w klimacie reggae doskonale bawili się przede wszystkim młodzi mieszkańcy Gminy.

Do zobaczenia w przyszłym roku.

TR

fot. Henryk Błachnio