GMINNE DOŻYNKI W SARBINOWIE

W sobotę 21 sierpnia w Sarbinowie odbyły się Gminne Dożynki. Dożynki rozpoczęła msza święta dziękczynna którą poprowadził ksiądz proboszcz Tadeusz Kurpisz. Pod sceną, złożone zostały wieńce z ościennych sołectw, które ksiądz poświęcił. Do mszy zagrała Swarzędzka orkiestra Dęta, która następnie dała swój koncert. W momencie występu orkiestry dętej pod świetlicą formował się już szyk, który jest częścią obrzędu dożynkowego wykonanego w tym roku przez zespół tańca ludowego Szamotuły, złożony starostów niosących chleb z tegorocznych zbiorów, głównego wieńca, pań z darami oraz wieńców pozostałych sołectw. W tym roku Starostami byli Tadeusz Skrzypczak oraz Hanna Andrzejewska.

Gdy zabrzmiał polonez rozpoczął się obrzęd dożynkowy, korowód ruszył by złożyć dary gospodarzowi dożynek, Burmistrzowi Miasta i Gminy Swarzędz, Pani Annie Tomickiej. W pierwszej kolejności złożony został chleb niesiony przez Starostów dożynek, następnie odbyło się obtańczenie chleba przez zespół z Szamotuł. Po przekazaniu chleba, gospodarz wraz ze starostami udali się do stołu prezydialnego, gdzie złożone zostały pozostałe dary.

Po obrzędzie przyszedł czas na przemówienia. Głos zabrali Burmistrz Miasta i Gminy Anna Tomicka, poseł Bożena szydłowska, wicestarosta poznański Tomasz Łubiński, Przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Choryński. Po przemówieniach burmistrz Anna Tomicka, wraz z przewodniczącym rady miasta, podczas występu zespołu ludowego Szamotuły dzielili się chlebem z gośćmi i mieszkańcami.
Kolejne punkty programu również zgromadziły sporą grupę publiczności, głównie męższczyzn, gdyż przed sceną piękne modelki prezentowały ubrania firmy odzieżowej Shark. Po pokazie mody przyszedł czas na trochę rywalizacji, czyli konkursy prowadzone przez konferansjera dożynek Sławomira Weihsa, o wdzięcznie brzmiącej nazwie: „Co się martwisz, co się smucisz, ze wsi jesteś, na wieś wrócisz” Na brak chętnych do udziału w konkursach nie można było narzekać.

Podczas Dożynek Gminnych nie mogło zabraknąć występu Sekcji Regionalnej OLSZYNA, których występ na stałe jest wbity w harmonogram tej imprezy. Kolejny punkt programu zgromadził przed sceną największą publiczność, ponieważ odbyło się losowanie nagród głównych z przeprowadzonej loterii fantowej. Szczęśliwcy którzy brali udział w loterii mogli się cieszyć z bardzo atrakcyjnych nagród, ufundowanych przez sponsorów gminnych dożynek, których nazwy wymieniane były podczas losowania ufundowanej przez danego sponsora nagrody. Po losowaniu przyszedł czas na zabawę taneczną. W tym roku wspaniałą zabawę gwarantował zespół ASPEKT. Publiczność długo nie chciała schodzić z parkietu. Zespół skończył grać dopiero po godzinie drugiej w nocy.