INTEGRACJE

W dniu 15 sierpnia mieszkańcy Swarzędza i nie tylko byli świadkami niezwykłej imprezy kulturalnej jaką był XII Światowy Przegląd Folkloru – Integracje. Wszyscy mogliśmy zapoznać się z ginącym już światem folkloru i tradycji.

W naszym mieście pojawiły się zespoły z Niemiec, Rumuni, Serbii, Kanady oraz Polski. Zapowiedzią Festiwalu były występy wszystkich grup odbywające się w różnych częściach miasta. Artyści, którzy tańczyli, śpiewali i grali zapraszali mieszkańców Swarzędza do uczestnictwa w głównej części programu czyli koncertu na Scenie Plenerowej przy pływalni „Wodny Raj”. Aby jednak w pełni wczuć się w klimat przywieziony z różnych części Europy i Ameryki, zespoły zorganizowały warsztaty taneczne dla dzieci i młodzieży. Następnie przyszła kolej na pokazy naszych gości. Na scenie mogliśmy oglądać Zespół Thea Maass – Uniwersytetu Technologicznego z Niemiec, Zespół folklorystyczny DOINA AIUDULUI z Rumunii, KUD Abrasevic z Serbii. Przedostatni występ uświetniła nam polska grupa z Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej. A na końcu zespół z Kanady Mackinaw porwał ludzi swoją muzyką na który wpłynęły kultury francuskiej, irlandzkiej i szkockiej.
Imprezę można uznać za trafioną i bardzo udaną, o czym mogły świadczyć gromkie oklaski licznych przybyłych mieszkańców i gości z okolic naszego miasta.

Agnieszka Jaroszyńska