JAN PTASZYN WRÓBLEWSKI QUARTET

W niedzielę, 5 listopada o godz. 18:00 w Swarzędzkiej Sali Koncertowej w Zalasewie wystąpi żywa legenda polskiego jazzu – Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet.

Historia polskiego jazzu nierozerwalnie związana jest z Janem „Ptaszynem” Wróblewskim – muzykiem, kompozytorem, aranżerem, dyrygentem, dziennikarzem i krytykiem muzycznym. W tym roku Ptaszyn obchodził osiemdziesiąte pierwsze urodziny i sześćdziesiątą czwartą rocznicę działalności artystycznej. Na jego autorskiej audycji zatytułowanej „Trzy kwadranse jazzu w Radiowej Trójce” wychowały się całe pokolenia miłośników jazzu.

W 1956 roku, grając na saksofonie barytonowym i klarnecie, rozpoczął współpracę z Sekstetem Krzysztofa Komedy. Dwa lata później, jako pierwszy polski jazzman, został wybrany przez amerykańskiego promotora jazzu George’a Weina do międzynarodowej orkiestry, która wystąpiła na Newport Jazz Festival. Jest jednym z pierwszych polskich muzyków jazzowych, którzy znaleźli się w „Encyklopedia of Jazz” Leonarda Feathera. Uznawany jest również za jednego z największych popularyzatorów muzyki jazzowej w Polsce. Gra na saksofonie tenorowym i barytonowym. Założył kilka zespołów i angażował się w wiele projektów muzycznych. Jest członkiem Akademii Muzycznej Trójki.

Poza tym komponował również muzykę filmową („Pan Anatol szuka miliona”, „Niech żyje miłość”) oraz popularne piosenki, wykonywane m.in. przez Ewę Bem, Łucję Prus, Marylę Rodowicz i Andrzeja Zauchę. Tworzył również koncerty symfoniczne. Nagrał kilkanaście albumów autorskich, brał udział w nagraniu kilkudziesięciu innych płyt.

Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet powstał w połowie lat dziewięćdziesiątych. Ma na koncie niezliczoną ilość koncertów, nagrań, udziałów w festiwalach, a także mnóstwo zagranicznych eskapad. Reprezentuje muzykę opartą o najklasyczniejsze jazzowe tradycje, nie pomijającą jednak bardziej współczesnych osiągnięć. Zespół zawsze stara się grać dynamicznie, chociaż liryczne klimaty nie są mu obce. Ucieka od wszelkiego rodzaju niesprawdzonych eksperymentów, ale także od dobrze sprawdzonych schematów, co powoduje, że nie jest wyobcowany od swojej publiczności.

Kwartet występuje w składzie: Jan Ptaszyn Wróblewski – saksofon tenorowy, Wojciech Niedziela – fortepian, Andrzej Święs – kontrabas i Marcin Jahr – perkusja.

Ostatnie płyty nagrane w kwartecie to „Real Jazz” (2005) oraz „Supercalifragilistic” (2007).

Bilety w cenie 45zł są do nabycia w Ośrodku Kultury w Swarzędzu (ul. Poznańska 14 – wjazd od ul. Jesionowej) oraz na portalu www.kupbilecik.pl.