JARMARK ŚWIĄTECZNY

Na tydzień przed Bożym Narodzeniem na swarzędzkim Rynku zapachniało Świętami… W sobotę i niedzielę 15-16 grudnia 2012 było muzycznie, smacznie, odświętnie i nastrojowo…

Kto nie zdążył jeszcze przygotować świątecznych prezentów, mógł wybrać na stoiskach handlowych coś odpowiedniego i najczęściej wykonanego ręcznie. Od sobotniego południa do późnych godzin wieczornych na scenie ustawionej obok wielkiego świątecznego namiotu prezentowały się z jasełkami dzieci ze swarzędzkich szkół i przedszkoli. Występy maluchów podczas naszego grudniowego jarmarku stały się już tradycją i z roku na rok budzą zasłużenie coraz większy zachwyt. Inwencja twórcza, talenty i entuzjazm młodych wykonawców gromadzą rzesze słuchaczy. Dzieci po zejściu ze sceny otrzymały słodkie upominki: pyszne gofry i lizaki.

Wszyscy także z przyjemnością oczekiwali chwili, gdy burmistrz Anna Tomicka włączy światełka na miejskiej choince.

Dodatkową atrakcją tegorocznego świętowania okazała się wystawa szopek bożonarodzeniowych urządzona w holu ratusza na I piętrze. Na zewnątrz natomiast, obok ratusza, ludzkim głosem usiłowały przemówić psy husky – ostatecznie skończyło się na głośnym, radosnym szczekaniu. Były powody do radości, gdyż mimo deszczu znalazło się wielu małych amatorów przejażdżki psim zaprzęgiem. Podobała się również kolorowa dziecięca kolejka – szybka i punktualna jak prawdziwa kolej za dawnych, przedwojennych czasów…

W niedzielę, przy łaskawszej już aurze, punktualnie o godz. 14.00 Swarzędzka Orkiestra Flażoletowa, zbierając zasłużone brawa, rozpoczęła program estradowy całego dnia. Handlowcy zachwalali świąteczne wyroby, kuchnia polowa oferowała dania na ciepło i, co ważne, świątecznego „grzańca”. Po rynku przechadzały się „Anioły” rodem z Pracowni Artystycznej Ewy Wanat.

Punkt kulminacyjny tego dnia to długo oczekiwany koncert zespołu „Arka Noego”. Fantastycznym żywiołowym piosenkom przysłuchiwały się dosłownie tłumy swarzędzan!

Bezpośrednio po koncercie burmistrz Anna Tomicka i Przewodniczący Rady Miejskiej Marian Szkudlarek oraz proboszcz Aleksander Brzeziński z parafii pw. św. Marcina złożyli ze sceny wszystkim najserdeczniejsze życzenia świąteczne i noworoczne. Pełne wzruszenia i dobrych myśli były słowa wypowiadane wzajemnie podczas powszechnego dzielenia się opłatkiem.

Tradycyjnie już RSP Kruszewnia oraz firma A. Bystry przygotowały świąteczny poczęstunek – tym razem delektowaliśmy się barszczem, zupą grzybową oraz rybami na trzy sposoby. Smakowały też przeróżne świąteczne wypieki od cukierni: Elite, Magdalenka, Grzeczka, Hoffmann i Jankowscy. Za te wszystkie pyszności pięknie dziękujemy! Mocnym akordem na zakończenie Jarmarku Świątecznego okazał się występ „Strefy Zero” – naprawdę godny uwagi.

W imieniu organizatorów czyli Referatu Promocji UMiG i Ośrodka Kultury w Swarzędzu serdecznie dziękujemy za miłą atmosferę i imponującą frekwencję podczas świątecznego spotkania. Zapraszamy znów za rok!

/tr, mw/

fot. Antoni Woliński, Henryk Błachnio