JÓZEFINKI 2014

Za nami kolejne Józefinki. Tegoroczne Józefinki  pokrywały się z 10 rocznicą wstąpienia Polski w szeregi Unii Europejskiej, także program imprezy mocno zahaczał o to wydarzenie.

Imprezę rozpoczęła Swarzędzka Orkiestra Dęta która wspólnie z chórem Męskim Akord wykonała hymn UE „Odę do radości” oraz „Nabuko”.  Zaraz po orkiestrze i  chórze, na scenie zagościły panie z Sekcji Regionalnej Olszyna. Nie lada atrakcją był występ zespołów akordeonowych „Kotlin”, które również zabrały publiczność w muzyczną podróż po Europie.

Przysłowiową wisienką na torcie pierwszego dnia imprezy był występ kabaretu Jurki. Gromkie brawa i salwy śmiechu publiczności trwały do samego końca występu. Tradycyjnie odbyło się  spotkanie Józefów i Józefin z naszej gminy oraz wspólne zdjęcie.  W drodze losowania wyłoniony został Józef i Jóżefina roku 2014. Do tradycji przeszła również strawa św. Józefa,  przygotowana przez RSP Kruszewnia, którą częstowano publiczność.

Drugi dzień imprezy to niestety deszcz i wiatr, który nie przeszkodził jednak występującym na scenie artystom. Najpierw pojawił się na scenie Wojciech Wietrzyński oraz Krzysztof Brych, którzy zaprezentowali bardzo ciekawy, szkocki instrument narodowy pod nazwą DUDY. Następnie również z dudami, koncert dała nasza niezmordowana Orkiestra Flażoletowa. Na koniec w greckie klimaty wprowadził nas Dimitris Zorbas,  który robił co mógł aby przełamać niepogodę i wprowadzić trochę słońca na swarzędzki rynek. W drugim dniu imprezy odbył się również Rodzinny Rajd Samochodowy “Do Augusta Cieszkowskiego”! Wszak w 2014 r. przypada 200 rocznica urodzin tego wybitnego Polaka, syna ziemi swarzędzkiej.

Trzeci dzień imprezy to szkolny przegląd tańców europejskich – zaprezentowały się dzieci ze  szkoły podstawowej nr 1, nr 5, Kobylnicy  oraz Gimnazjum nr 3. Pokaz tańców Europy zaprezentowała również sekcja tańca Ośrodka Kultury w Swarzędzu natomiast piosenki europejskie zaśpiewali członkowie sekcji piosenki. Zaraz po nich na scenie pojawił się zespół Molly Malones, dzięki któremu mogliśmy poczuć się niczym w Irlandii. Zaprezentowali bowiem bardzo skoczną i żywiołową muzykę, prawie zahaczającą o irlandzki punk rock połączony z szantami. Jak już była Irlandia, to nie sposób pominąć w tych występach Włoch. Koncert zespołu An Dreo & Karina był zwieńczeniem wszystkich trzech dni imprezy. Zespół zagrał największe przeboje niezapomnianego duetu Albano i Romina Power; m.in. „Felicita”, „Sempre sempre”, „Volare” i masę innych. Co bardzo ważne zagrali  w 100 % na żywo. Publika świetnie się bawiła nie pozwalając zejść ze sceny zespołowi, który zmuszony został do zagrania jeszcze 3 bisów.

Tego dnia odbyła się również gra miejska „Mebloberek”, która cieszy się coraz to większym zainteresowaniem mieszkańców naszego miasta. Oczywiście tematem głównym gry była Unia Europejska.

Każdemu dniu imprezy towarzyszył jarmark z bardzo ciekawymi stoiskami. Dodatkową atrakcją była możliwość skosztowania przysmaków z  wybranych krajów  UE.  Z  Włoch – spaghetti, z Litwy –pierogi, oraz rodem ze Skandynawii– śledź.

fot. Henryk Błachnio