ŚWIĘTO PATRONA SWARZĘDZA JÓZEFINKI 2017

Już po raz dziewiąty Urząd Miasta i Gminy Swarzędz oraz Ośrodek Kultury zapraszają na Józefinki – dwudniowe święto wszystkich Józefin i Józefów. W tym roku ta popularna impreza odbędzie się w dniach 30 kwietnia – 1 maja. Wśród wielu atrakcji przygotowanych specjalnie na to wydarzenie są koncerty, gra miejska „Mebloberek” oraz tradycyjne spotkanie Józefów.

Józefinki rozpoczną się w niedzielę o godz. 11:00 grą miejską „Mebloberek”. Już po raz kolejny zawodnicy wyruszą na trasę gry, rozwiązując różnorodne zadania. Swarzędzka plenerowa gra miejska cieszy się ogromną popularnością i ma już swoich wiernych fanów.

Na muzycznej scenie wystąpią energetyczne zespoły Slovian’sky, Bubliczki i Horpyna. Slovian’sky  – jak sami o sobie mówią – to najbardziej hippsterska kapela na świecie. Ich muzyka to energetyczne połączenie rocka z elementami folku. Ich koncerty przepełnione są słowiańską fantazją i cygańską duszą. Podczas wspólnych chwil z publicznością lecą skry, płonie ogień i króluje prawdziwie przyjacielska atmosfera.

Bubliczki to jeden z najciekawszych zespołów młodego pokolenia, założony w 2007 roku. Prezentuje niezwykle energetyczną mieszankę bałkańskiego i klezmerskiego feelingu z polską i kaszubską atmosferą. Łącząc te pierwiastki stworzyli nurt, który nazwany został turbo-folkiem. Zespół ma na swoim koncie dwie płyty długogrające. Zadebiutowali w roku 2010 albumem „Opaa!”, na którym czuć silny wpływ kultury kaszubskiej. Słychać na niej młodzieńczą beztroskę i nieskrępowaną radość muzykowania. Bubliczki są finalistą popularnego telewizyjnego programu „Must be the music” z roku 2015. Na swoim koncie mają występy na najważniejszych folkowych festiwalach w Polsce i za granicą.

Przed swarzędzką publicznością wystąpi również Marcin Samolczyk, wychwalany przez publiczność w kraju jak i za granicą. Marcin Samolczyk śpiewa, tańczy, stepuje i gra na kilku instrumentach: gitara, klarnet, skrzypce, bandoneon, saksofon. Udanie parodiuje Marcina Dańca, Grzegorza Halamę, profesora Bartoszewskiego, trenera Jacka Gmocha i innych. W 2000 roku udanie zadebiutował na Lidzbarskich Wieczorach Humoru i Satyry – dostał specjalną nagrodę „Porcelanową Szpilkę” od Krystyny Gucewicz i Marii Czubaszek. Zaprezentował swój program wielokrotnie dla Polonii w Niemczech oraz w Kanadzie. Jest współgospodarzem telewizyjnego programu „Zostań Gwiazdą Kabaretu”, realizowanego przez Poznański Ośrodek Telewizyjny na antenie regionalnej.

Na zakończenie pierwszego dnia Józefinek zagra czołowy przedstawiciel ukraińskiej sceny muzycznej w Polsce, grupa Horpyna. Istniejący nieprzerwanie od 1999 roku zespół przeszedł drogę od tradycyjnego folku, a nawet folkloru przez utwory tradycyjne grane w stylistyce rocka aż do tworzenia własnych kompozycji o folkowo-rockowym brzmieniu. Dziś, repertuar Horpyny to folk-rock osadzony w klimatach ukraińskich, w których czuje się zadziornego kozackiego ducha. Każdy koncert to nie tylko dźwięki, ale prawdziwe widowisko muzyczne, porażające dynamiką, energią, dbałością o piękno dźwięku i wykonawczą perfekcją.

W poniedziałek, 1 maja o godz. 15:00 odbędzie się tradycyjne spotkanie Józefów. W bogatym programie artystycznym znajdziemy występy Swarzędzkiej Orkiestry Dętej, Chóru Męskiego „Akord”, Orkiestry Flażoletowej i Zespołu Regionalnego „Olszyna”. Przed publicznością zaprezentuje się również sekcja piosenki Ośrodka Kultury w Swarzędzu.

Na zakończenie tegorocznych Józefinek wystąpi Teresa Werner. Swoją przygodę ze śpiewem rozpoczęła od występów na szkolnych uroczystościach i akademiach. Brała udział w rozmaitych konkursach, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. W wieku 16 lat zdała egzamin do Zespołu Pieśni i Tańca “Śląsk” w Koszęcinie. Występowała na scenach największych teatrów świata, w tym w Carnegie Hall i na Broadwayu. Koncertowała między innymi w Stanach Zjednoczonych, Chinach i Japonii. W 1991 roku zajęła 1 miejsce na Festiwalu Piosenki Ludowej w Republice Południowej Afryki w Johannesburgu. Teresa Werner to gwiazda muzyki rozrywkowej, szczególnie popularna na Śląsku. Jej utwory – “Miłość jest piękna”, “Dałabym Ci dała”, “Kocham swoje morze” – są regularnie emitowane na antenach radiowych i telewizyjnych stacji. Obecnie artystka realizuje zupełnie nowe nagrania, które zaprezentuje podczas majowego koncertu.

Tegoroczne Józefinki utrzymane w stylistyce słowiańsko-bałkańskiej zapowiadają się wyjątkowo energetycznie. Mamy nadzieję, że corocznej imprezie będzie towarzyszyć wspólna zabawa wszystkich mieszkańców Swarzędza, którzy licznie zjawią się na Rynku.