“Komeda – Inspiracje” Buczkowski, Kałużny, Przybyłowicz, Wrombel

Twórczość Krzysztofa Komedy ma stałe, ważne miejsce w polskiej kulturze muzycznej. Urodzony w Poznaniu (27.04.1931) żył tylko trzydzieści osiem lat, ale pozostawił po sobie znaczącą spuściznę kompozytorską, głównie jazzową i filmową. Będąc pianistą improwizującym oraz liderem wielu zespołów, nagrał szereg znaczących płyt dla rodzimej fonografii. Jedna z nich, Astigmatic, uważana jest za najistotniejsze dokonanie w historii polskiego jazzu. Jednak najważniejszym osiągnięciem, które przyniosło Komedzie niekwestionowaną, międzynarodową sławę jest twórczość filmowa. Napisał muzykę do ponad czterdziestu obrazów. Tematy jego utworów instrumentalnych i piosenek są stale obecne w repertuarze artystów działających w różnych obszarach stylistycznych. Budzą one nadal wielkie emocje i zainteresowanie. Ich nieprzemijające walory zawierają się przede wszystkim w charakterystycznych motywach melodycznych i krótkich formach. Pozwala to wykonawcom na szereg własnych modyfikacji estetycznych i harmonicznych. Nowe aranżacje kompozycji utworów uznanego pianisty nie odbierają pierwowzorom ich muzycznych treści i uniwersalnego przekazu.
W programie koncertu kwartetu: Buczkowski/Kałużny/Przybyłowicz/Wrombel znajdują się znane i mniej znane kompozycje Krzysztofa Komedy. Zostaną wykonane, m.in. kołysanka z filmu „Dwaj ludzie z szafą”, bossanova z filmu „Ludzie spotykają się i miła muzyka rodzi się”, ballada z polskiego westernu „Prawo i pięść”, piosenka z filmu „Do widzenia, do jutra”, ballada z filmu „Nóż w wodzie”, kompozycje jazzowe: „Kattorna”, „Svantetic” i oczywiście kołysanka z filmu „Rosemary’s baby”. Wszystkie utwory będą zaprezentowane w autorskich aranżacjach i różnych stylach. Opracowania te stanowią własną wizję interpretacji i improwizacji standardów komedowskich w wykonaniu muzyków zespołu.
Bilety w cenie 40 zł do nabycia:

https://www.kupbilecik.pl/imprezy/126866/Swarz%C4%99dz/%22Komeda-Inspiracje%22+++Buczkowski%2C+Ka%C5%82u%C5%BCny%2C+Przyby%C5%82owicz%2C+Wrombel

Dodaj komentarz