Światowy Przegląd Folkloru INTEGRACJE doczekał się już osiemnastej edycji. Po raz kolejny publiczność będzie mogła podziwiać tancerzy z całego świata – do Wielkopolski przyjadą grupy ze Słowacji, Chorwacji, Hiszpanii, Panamy, Kanady i Polski. Wszystkie te zespoły wystąpią podczas koncertu finałowego, który odbędzie się 19 sierpnia o godz. 21:00 na swarzędzkim Rynku.
Koncert wieńczący Przegląd Folkloru to bez wątpienia najbardziej atrakcyjny festiwalowy punkt programu. Będzie to pieczołowicie wyreżyserowane parateatralne przedsięwzięcie, odbywające się na kilku scenach, przy wykorzystaniu kilkudziesięciu reflektorów i ponad stu mikrofonów. Wszystkie zespoły – 300 tancerzy i muzyków z różnych zakątków świata – wystąpią w autentycznych strojach ludowych przy akompaniamencie muzyków grających na tradycyjnych instrumentach.
Podczas koncertu finałowego w Swarzędzu wystąpią:
Zespół Folklorystyczny „Vihorlat” (Słowacja)
Zespół folklorystyczny „Vihorlat” powstał w 1954 roku. Działa w miejscowości Snina położonej
we wschodniej części Słowacji. Zespół liczący 50 osób, składa się z trzech grup: tańca, śpiewu i muzyków. Rocznie grupa daje około 30 występów. „Vihorlat” uczestniczył w różnych imprezach i festiwalach folklorystycznych na Słowacji i za granicą, między innymi w Turcji, Francji, Rumunii, Grecji, Czechach, na Ukrainie, w Polsce, na Węgrzech, w Holandii, a także we Włoszech. W repertuarze grupy są pieśni i tańce, w szczególności z regionów Zemplín i Šariš.
Zespół Folklorystyczny „Les Pieds Légers” (Kanada)
Założony w Laval w 1975 roku, zespół folklorystyczny „Les Pieds Légers de Laval” jest niezależnym stowarzyszeniem non-profit zajmującym się ochroną i rozwojem tańca folklorystycznego. Podstawową misją grupy jest upowszechnianie kultury Quebecu, ale wielkie zainteresowanie tradycjami światowymi zachęciło „Les Pieds Légers de Laval” do eksplorowania tańczącej kultury w wielu krajach na całym świecie. Zespół ma ponad czterdziestoletnie doświadczenie w promowaniu i rozpowszechnianiu różnych tańczonych tradycji poprzez pokazy, animacje i naukę. Dumni ambasadorzy swojej prowincji i kraju, podzielili się już swoją tradycją i kulturą w Meksyku, Włoszech, Puerto Rico, USA, Francji i Hiszpanii.
Zespół Folklorystyczny „Varaždin” (Chorwacja)
Grupa została założona w 1988 roku z misją ochrony chorwackiej tradycyjnej kultury, poprzez wykonywanie tańców ludowych, pieśni i muzyki o wysokiej jakości artystycznej. Zespół składa się z 40 tancerzy i śpiewaków oraz 10 muzyków grających na tradycyjnych instrumentach o nazwie tamburizza. Zespół ma w swoim repertuarze ponad 20 choreografii z tańcami ludowymi, piosenkami i muzyką z całej Chorwacji, z naciskiem na tradycję północno-zachodniej części kraju, w której znajduje się miasto Varazdin. Zespół występuje również jako chór folklorystyczny lub orkiestra tamburizza. d 1998 roku zespół wystąpił w 21 krajach europejskich i uczestniczył w ponad 100 festiwalach folklorystycznych.
Zespół Folklorystyczny „Rebulir” (Hiszpania)
Zespół „Rebulir” został utworzony w roku akademickim 2005/2006 w Ramiras w Galicji. Chociaż zespół powstał niedawno, uczestniczył już w licznych festiwalach w Galicji, w całej Hiszpanii i Wyspach, a także za granicą, w takich miejscach jak Portugalia, Francja, Austria, Włochy, Węgry i Andora. W swoich występach próbują pokazać różne rytmy i rodzaje tańców, które istnieją w Galicji, od bardziej tradycyjnych „muineiras i xotas”, po tańce procesyjne. Rocznie grupa organizuje różne działania o charakterze społeczno-kulturalnym, takie jak: kursy, warsztaty, pogadanki, wycieczki, wystawy oraz Międzynarodowy Festiwal Rebulirów, który w roku 2018 miał już swoją XIII edycję.
Grupa folklorystyczna „Mi Orgullo es Panamá” (Panama)
Grupa folklorystyczna „Mi Orgullo es Panama”, została założona 24 lipca 1993 roku. Dzięki inicjatywie grupy młodych ludzi i rodziców szerzą zwyczaje i tradycje swojego kraju. W ich repertuarze możemy zobaczyć wiele tańców i pieśni z różnych prowincji Panamy, m. in. Cumbias, Danesas, Atravezaos, Darienitas, Congos. „Mi Orgullo es Panama” uczestniczył w wielu międzynarodowych festiwalach, m.in. w Meksyku, Peru, Portugalii, we Włoszech oraz Puerto Rico. W swoich występach „Mi Orgullo es Panama” prezentuje muzykę na żywo z akordeonem, perkusją, fletem i churuca. Grupie muzyków towarzyszy profesjonalny śpiewak folklorystyczny.
Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Gdańskiego „Jantar” (Polska)
Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Gdańskiego „Jantar” działa na Uniwersytecie Gdańskim od 1970 roku. Obecnie składa się z ponad 100 osób, które łączy sympatia do polskiego folkloru i do siebie nawzajem. Bogaty repertuar „Jantara” zawiera m.in. tańce kaszubskie, lubelskie, spiskie, krakowskie, łowickie i rzeszowskie oraz najnowszą choreografię – tańce górali żywieckich. Zespół nie boi się tanecznych eksperymentów i wykraczania poza repertuar ludowy, czego efektem jest m.in. program oparty na tangu argentyńskim.
Zespół Tańca Ludowego „Poznań” AWF – Gospodarz Przeglądu (Polska)
Zespół Tańca Ludowego “Poznań” Akademii Wychowania Fizycznego istnieje już od 1982 roku. Od momentu powstania do chwili obecnej jego kierownikiem artystycznym i choreografem jest Dariusz Majchrowicz. Obecnie liczy on 60 członków. Celem działalności i misją grupy jest podtrzymywanie zanikającego folkloru, tradycji ludowych różnych regionów Polski oraz czerpania ogromnej przyjemności i satysfakcji z tych działań. W Ccasie swojej 35-letniej działalności zespół zaprezentował się na scenie w Finlandii, Portugalii, Algierii, Meksyku, na Wyspach Kanaryjskich i wielu innych. Integralną częścią zespołu jest również kapela akompaniująca tancerzom na skrzypcach, kontrabasie, klarnecie, trąbce, akordeonie, cymbałach rzeszowskich i basach góralskich.
Tancerze potrafią zaprezentować się we wszystkich polskich tańcach narodowych, repertuar zespołu obejmuje także znajomości tańców z 16 regionów: m.in. tańce rzeszowskie, wielkopolskie, lubelskie, opoczyńskie, łowickie czy kurpiowskie. Poza tym członkowie zespołu mogą pochwalić się znajomością tańców regionów góralskich. Choreografie z okolic Beskidów, Pienin, Spisza czy Nowego Sącza oraz przepiękne pieśni góralskie wykonywane przez artystów zespołu “Poznań”, zachwycają i oczarowują publiczność. Szczególnie ważnym elementem, który dodatkowo uatrakcyjnia występy tancerzy są wielobarwne stroje ludowe. Zespół Tańca Ludowego “Poznań” posiada około 300 kostiumów z najróżniejszych polskich regionów.