KONCERT GRZEGORZA TOMCZAKA

Listopad jest uważany przez większość ludzi jako jeden z najbardziej ponurych miesięcy w roku. Tej tezy na pewno nie mogą potwierdzić mieszkańcy miasta i gminy Swarzędz. Wszystko za sprawą wydarzeń artystycznych, które mają miejsce na terenie gminy z inicjatywy Pani Burmistrz Anny Tomickiej. 18 listopada w Skansenie Pszczelarskim w Swarzędzu odbył się drugi koncert z cyklu „Środowe wieczory w Pałacyku pod Lipami”.

Gwiazdą wieczoru był poeta i kompozytor Grzegorz Tomczak. Artysta jest jedną z bardziej znanych postaci polskiej piosenki literackiej. W swoim dorobku ma wiele sukcesów artystycznych m.in. pierwsze miejsce na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie w 1979 roku, udział w legendarnym Festiwalu Piosenki Prawdziwej “Zakazane piosenki” w Gdańsku w 1981 roku, współpraca z wielkimi postaciami polskiej estrady takimi jak m.in. Maryla Rodowicz (słynne Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos), Andrzej Zaucha, Zbigniew Wodecki… Jednak zdaniem polskiego publicysty oraz krytyka muzycznego Jana Poprawy – “te piosenki najpiękniej brzmią w skromnym wykonaniu autora. Tomczak śpiewa je bez egzaltacji, bez ozdobników i upiększeń, niemal ascetycznie. I właśnie w tej interpretacji wyłazi na wierzch wrażliwość poety, bogactwo jego skojarzeń”… Bo Grzegorz Tomczak to pieśniarz liryczny, wierny od lat wizerunkowi barda z gitarą, śpiewającego o rzeczach ważnych i najważniejszych. Własnie tego artyste mieliśmy okazje gościć 18 listopada w Pałacyku pod Lipami w Swarzędzu.

Przy lampce czerwonego wina, lub przy kawie jak kto woli, swarzędzka publiczność zgromadzona w pałacyku pod lipami wsłuchiwała się w brzmienie fantastycznej muzyki oraz przepieknych i jakże głebokich tekstów wyśpiewywanych z pasją przez artystę. Grzegorz Tomczak zaśpiewal swoje bardziej i mniej znane przeboje m.in. „Szakałem Cię wśród jabłek”, „Idąc zawsze idź”, „Niebieska piosenka”, „Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos”.

Słuchacze byli oczarowani poezją wykonywana przez pana Grzegorza Tomczaka, muzyką oraz tekstem, a co najważniejsze przesłaniem artysty.