MIKOŁAJKI NA RYNKU

Radość i uśmiech na twarzach najmłodszych mieszkańców Swarzędza towarzyszyły powitaniu Świętego Mikołaja, który w niedzielę, 4 grudnia pojawił się na Rynku. Spotkaniu z Mikołajem towarzyszyły konkursy dla najmłodszych, występy artystyczne i uroczyste rozświetlenie choinki.

Punktualnie o godzinie 15:00 zabrzmiały kolędy i pastorałki w wykonaniu uczniów szkół podstawowych w Swarzędzu, Wierzonce i Zalasewie. Jeszcze przed przyjazdem świętego Mikołaja, na scenie wystąpiły dzieci z sekcji teatralnej Ośrodka Kultury w Swarzędzu. Grupa „Cóż że ze Swarzędza” zaprezentowała publiczności krótki spektakl „Świąteczny plac budowy”. Młodzi aktorzy przybliżyli widzom trud świątecznych przygotowań związanych z tradycyjnymi potrawami wigilijnymi.

Po zapadnięciu zmroku, Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz Marian Szkudlarek złożył świąteczne życzenia wszystkim mieszkańcom. Punktem kulminacyjnym pierwszej części Mikołajek było uroczyste rozświetlenie choinki. Magiczna atmosfera Świąt Bożego Narodzenia wypełniła cały Rynek.

Wszyscy czekali już tylko na przyjazd Świętego Mikołaja, który pojawił się na swarzędzkim Rynku w bryczce prowadzonej przez pięknego, siwego konia. Niestety, brak śniegu uniemożliwił Mikołajowi przyjazd saniami. Święty Mikołaj zaprosił dzieci do wspólnych zabaw i konkursów z nagrodami. Z pomocą renifera, najmłodsi uczestnicy zbudowali bałwana, ozdobili świąteczną choinkę, zatańczyli i zaśpiewali.

Zabawom na scenie towarzyszył jarmark świąteczny, na którym można było zakupić oryginalne i spersonalizowane prezenty świąteczne, zrobić sobie mikołajkowe zdjęcie, a także ozdobić zimową czapkę. Dodatkową atrakcją mikołajkowej niedzieli były słodkie cukierki rozdawane dzieciom przez dobrze znaną maskotkę, Sękusia.

Mroźna, zimowa aura nie przeszkodziła swarzędzanom we wspólnej mikołajkowej zabawie na Rynku, która trwała do późnych godzin popołudniowych. Magiczna atmosfera, pięknie udekorowana choinka i zabawy z Mikołajem na długo pozostaną w pamięci uczestników, szczególnie tych najmłodszych.

fot. M. Gawarecki