MONODRAM 12 PIEŚNI

W środę 11 grudnia w Ośrodku Kultury w Swarzędzu mieliśmy okazję wysłuchać niesamowitego koncertu w wykonaniu Jacka Zawadzkiego – aktora który w 1989 r. stworzył z reżyserem i założycielem Kany Zygmuntem Duczyńskim legendarny monodram “Moskwa – Pietuszki” według poematu Wieniedikta Jerofiejewa.

Powstało wtedy wybitne przedstawienie, które przyniosło Kanie nagrodę na festiwalu w Edynburgu i entuzjastyczne recenzje na całym świecie. Chwalił je m.in. Czesław Miłosz.

W Swarzędzu zaprezentował monodram pt.:” 12 Pieśni”.  Liryczną i drapieżną zarazem opowieść o swoim życiu,  przeplataną  utworami Okudżawy, Wysockiego, Kryla, Grechuty, Cohena czy też pieśniami cygańskimi, które wykonywał przy akompaniamencie gitary akustycznej. Utwory wykonywał w oryginalnych wersjach językowych, także usłyszeliśmy język rosyjski, angielski, polski, oraz romski.

Każdy utwór związany był pośrednio bądź bezpośrednio ze zdarzeniami związanymi z  jego życiem.  Przedstawił swoją historię, od lat najmłodszych, poprzez zwiedzenie prawie całej Europy z przedstawieniem „Moskwa – Pietuszki”,  wyjazd do Stanów Zjednoczonych, oraz powrót do Polski.

Było to bardzo ciekawe, artystyczne spotkanie.