Narodowe Święto Niepodległości – uroczystości w Swarzędzu – RELACJA

Na pamiątkę wydarzeń z 11 listopada 1918 roku w miniony weekend w Swarzędzu obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. W sobotnie popołudnie 10 listopada w Swarzędzkiej Sali Koncertowej w Zalasewie odbyło się, zorganizowane przez ośrodek kultury, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych pod hasłem: „Swarzędz dla Niepodległej”. Tytułem wstępu, ze względu na trwający Rok Moniuszkowski panowie z Chóru Męskiego ,,Akord” zaprezentowali fragment ,,Strasznego Dworu”, po czym wspólnie z chórem pod dyrekcją Jadwigi Maćkowiak oraz Swarzędzką Orkiestrą Dętą rozśpiewali się mieszkańcy Miasta i Gminy Swarzędz. To właśnie liczni swarzędzanie byli głównymi artystami, którzy przy akompaniamencie pianisty Marka Manowskiego wybrali się w muzyczną podróż po polskiej historii. Pieśni patriotyczne i piosenki żołnierskie są pamiątką po ludziach, którzy oddali życie za wolną Polskę, dlatego wspaniale było je wspólnie śpiewać, pamiętając, że są one jedyną z pamiątek po poległych, bezimiennych żołnierzach.

W poniedziałek 11 listopada odbyły się oficjalne obchodach 101. rocznicy odzyskania niepodległości. Na Rynku, pod pomnikiem Bohaterów Poległych za Wolność i Ojczyznę nie zabrakło przedstawicieli swarzędzkiego życia społecznego. Obecne były poczty sztandarowe szkół, służb publicznych, organizacji, instytucji i stowarzyszeń. Licznie zgromadzeni mieszkańcy gminy, radni Rady Miejskiej, reprezentanci władz samorządowych: burmistrz Marian Szkudlarek, wiceburmistrzowie Grzegorz Taterka i Tomasz Zwoliński, przewodnicząca Rady Miejskiej Barbara Czachura, proboszcz parafii pw. św. Marcina Aleksander Brzeziński oraz wielu innych. Wartę honorową przed pomnikiem pełnili swarzędzcy harcerze i harcerki ze Związku Harcerstwa Polskiego. Tradycyjnie już nie zabrakło muzycznej oprawy w wykonaniu Chóru Męskiego „Akord” oraz Swarzędzkiej Orkiestry Dętej.

W samo południe w ramach akcji „Niepodległa do hymnu” odbyło się wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego.

Pod pomnikiem zapalono znicze, delegacje złożyły kwiaty, po czym wystąpił Burmistrz Marian Szkudlarek, odwołując się do historii, przybliżył najważniejsze aspekty odzyskania przez Polskę niepodległości, dziękując wszystkim za wspólne świętowanie tej szczególnej dla Polaków rocznicy.

Po zakończeniu uroczystości, przy werblach Orkiestry Dętej, pochód przemaszerował ulicami Swarzędza do kościoła pw. św. Marcina na uroczystą mszę św. w intencji Ojczyzny.

/ip/

fot. Aldona Młynarczak