PODZIEL SIĘ ŻYCIEM

Pod tym hasłem odbyła się w sobotę 5 września wielka, charytatywna impreza na terenie przy pływalni Wodny Raj w Swarzędzu. Fundacja im. Anny Wierskiej z Drużyną Szpiku, Swarzędzkie Centrum Sportu i Rekreacji, Urząd Miasta i Gminy Swarzędz wspólnie włączyły się w dzieło poszukiwania dawców szpiku dla ludzi chorujących na nowotwory krwi.

Idea krwiodawstwa ukierunkowanego na ten cel zatacza w Polsce coraz szersze kręgi. Zaczynamy rozumieć, że jednym swoim gestem możemy uratować życie drugiego człowieka, możemy podzielić się sobą. Jak wielka jest w nas potrzeba niesienia pomocy i równie wielka niewiedza, jak można to zrobić – pokazały rzesze mieszkańców zgromadzonych na sobotniej imprezie. Wicewojewoda Wielkopolski Przemysław Pacia, Burmistrz Swarzędza Anna Tomicka oraz Dyrektor Fundacji „Dar Szpiku” Dorota Raczkiewicz zaprosili wszystkich do wspólnego świętowania.

Można było uzyskać wszelkie informacje na temat przeszczepu szpiku, otrzymać adresy medyczne i co najważniejsze – oddać swoją krew do analizy! Pobrano krew od 50-ciu chętnych! Pielęgniarki pracowały do godzin wieczornych. Każda osoba wypełniała konieczną, obszerną ankietę, przechodziła wstępne badania aby następnie zostać krwiodawcą. Tak wyglądają niezbędne procedury dotyczące kandydatów do Banku Szpiku. Serdecznie dziękujemy za wrażliwość i gotowość wspierania chorych na białaczki! Mamy nadzieję, że uda się uratować jakąś kolejną osobę.

Wspaniale przebiegała także część rekreacyjno- sportowa i rozrywkowa charytatywnego spotkania w Swarzędzu. Odbyły się zawody pływackie, turniej piłki nożnej, turniej gry w boccię, nordic walking. Wielkim zainteresowaniem cieszył się turniej na Ergometrach Wioślarskich, pokazy taekwondo. Finałowemu meczowi piłki nożnej z udziałem drużyny VIP-ów towarzyszyły emocje, których pozazdrościć mógłby niejeden stadion.Dla miłośników wrażeń artystycznych przygotowano również kilka bardzo interesujących propozycji. Oprócz wykonawców miejscowych słuchaliśmy popisu tenorów Opery Poznańskiej, zespołu szantowego i wreszcie kultowej Nocnej Zmiany Bluesa. Bawiącym się na naszej sobotniej imprezie towarzyszyli tegoroczna mistrzyni świata w wioślarstwie Julia Michalska oraz zawodnik klubu piłkarskiego Warta Poznań Piotr Reiss. Bardzo dziękujemy sponsorom, wszystkim zaangażowanym w organizację imprezy, ale przede wszystkim tak licznie obecnym mieszkańcom Gminy Swarzędz oraz Poznania.

Teresa Radziszewska