POZNAŃSKIE SKOWRONKI W SWARZĘDZU

23 stycznia w kościele pw. Chrystusa Jedynego Zbawiciela w Swarzędzu odbył się koncert Poznańskiego Chóru Dziewczęcego Skowronki.

Chór powstał w 1950 roku. Tworzą go uczennice poznańskich szkół podstawowych i średnich. Wykonuje przede wszystkim kompozycje XX i XXI wieku, choć nie stroni od muzyki dawnej i romantycznej. Prowadzony przez Alicję Szelugę przy współpracy wokalnej Benigny Jaskulskiej od początku swojego istnienia związany jest z Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu.

Należy do najlepszych chórów dziewczęcych w Polsce. Czterokrotnie, w 1994,1996,1998 i 2000 roku, zdobył Złoty Kamerton w Ogólnopolskim Konkursie Chórów Dzieci i Młodzieży w Bydgoszczy, dwukrotnie w 2003 i 2005 roku wygrał I miejsce w Ogólnopolskim Turnieju LEGNICA CANTAT, a w 2007 roku otrzymał w Turnieju ZŁOTĄ LUTNIĘ, którą uzyskują laureaci GRAND PRIX konkursu. W 2001 roku chór został nagrodzony Złotym Dyplomem w 36 Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Międzyzdrojach, a w 2003 roku uzyskał II miejsce w I Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Pasyjnej w Bydgoszczy.

Niedzielny koncert zgromadził bardzo liczne grono miłośników muzyki chóralnej i nie zawiódł ich oczekiwań. Młode chórzystki zaprezentowały najpiękniejsze utwory ze swego repertuaru i dodatkowo kilka kolęd. Wnętrze nowoczesnego, przestrzennego kościoła na os. Mielżyńskiego doskonale nadawał się na tego rodzaju występ. „Uczta artystyczna” – tak swarzędzanie krótko określali swoje wrażenia. Dziękujemy poznańskim „Skowronką” za urocze popołudnie!