SWARZĘDZKA WIOSNA KULTURALNA ZA NAMI

1 kwietnia w Sali Wiejskiej Pałacyku Pod Lipami odbyła się pierwsza edycja Swarzędzkiej Wiosny Kulturalnej – jednodniowego festiwalu, prezentującego twórczość lokalnych zespołów, działających na co dzień przy Ośrodku Kultury w Swarzędzu.

Na scenie zaprezentowało się pięciu wykonawców, którzy dostarczyli zgromadzonej publiczności blisko pięciogodzinną ucztę muzyczną.

Festiwal rozpoczął się od koncertu grupy Bordello a’ Capello, znanej między innymi z takich utworów jak „Wredny Kuba” czy „Wracamy na tron”. Niejednoznaczne gatunkowo brzmienie oraz ciekawe teksty w połączeniu z dużą ekspresją sceniczną, dostarczyły publiczności wielu estetycznych wrażeń.

Następnie na scenie pojawił się Rocksway –  swarzędzka formacja, która wykonała znane wszystkim piosenki  legendarnych polskich grup, tj. Maanam czy Perfect w niecodziennych aranżacjach, wzbogaconych o charakterystyczne brzmienie akordeonu i saksofonu barytonowego.

Kolejny i zarazem najmłodszy zespół – MY – przeniósł słuchaczy w nieco inny klimat. Grupa z charyzmatyczną wokalistką na czele, przez blisko godzinę prezentowała własne kompozycje, których z pewnością nie da się zamknąć w obrębie jednego stylu muzycznego.

Przegląd swarzędzkiej twórczości zakończył się mocnym akcentem. Energetyczne trio Revolfighter zaprezentowało  utwory oparte na wyrazistych riffach gitarowych i silnym wokalu. Całość zwieńczył koncert The Blue Spotting –  zespołu grającego muzykę z pogranicza hard rocka, heavy metalu i bluesa.

Jak podkreślają organizatorzy, Swarzędzka Wiosna Kulturalna ma szansę stać się cyklicznym wydarzeniem na kulturalnej mapie miasta.

Zuzia Olszewska

fot. Mariusz Łuczak