UNIWERSYTET SWARZĘDZKI O ISLAMIE

16 lutego 2015 r., na kolejnym spotkaniu zorganizowanym w ramach Uniwersytetu Swarzędzkiego, dyskutowano o problemach Bliskiego Wschodu. Wykład pt. „Czy zwycięży islam brutalny?” wygłosił autor artykułów i książek związanych z problematyką terroryzmu oraz fundamentalizmu islamskiego – profesor Radosław Fiedler.

Zgromadzeni na spotkaniu słuchacze dowiedzieli się, co oznacza termin dżihadyzm, czym różni się od islamskiego radykalizmu, gdzie można szukać korzeni współczesnego dżihadyzmu oraz jak ten ruch społeczny rozwinął się na skalę globalną. Profesor przypomniał wszystkim wydarzenia z ubiegłego stulecia, które miały miejsce w Egipcie i Afganistanie, zwracając przy tym uwagę na brak reakcji społeczności międzynarodowej i zignorowanie zagrożenia aż do lata 2014 roku. Wykładowca odniósł się również do tragicznych wydarzeń z ostatnich miesięcy – zamachu na redakcję francuskiego tygodnika satyrycznego „Charlie Hebdo” oraz ataku w Kopenhadze na szwedzkiego rysownika Larsa Vilksa.

Wykład profesora Fiedlera wywołał wśród zebranych słuchaczy gorącą dyskusję na temat brutalności państwa islamskiego, zderzenia estetyki zachodniej ze światem islamu, a także Koranu – szerzącego zarówno tolerancję, jak i przemoc. Po udzieleniu odpowiedzi na wszystkie pytania, profesor zakończył wykład złożeniem podpisów w indeksach „studentów”, a organizatorzy zaprosili wszystkich na kolejne spotkanie za miesiąc – 23 marca 2015 roku.

Kornelia Choryńska