Warsztaty Flażoletowe – RELACJA

22 i 23 października w Swarzędzkim Ośrodku Kultury odbyły się weekendowe warsztaty flażoletowe pn. „Flet 6-otworowy w kulturze Górali Żywieckich cz. II”, które były kontynuacją i rozwinięciem ubiegłorocznej tematyki.

Zajęcia poprowadzili: Przemysław Ficek – wykładowca Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Marcin Blachura – nauczyciel muzyki tradycyjnej. Obaj pedagodzy są wybitnymi artystami i twórcami ludowych instrumentów muzycznych. Oprócz muzyki Beskidu Żywieckiego w repertuarze znalazły się utwory z Beskidu Śląskiego, a z racji Roku Romantyzmu Polskiego „Bourrée” nr 1 G-dur F. Chopina opracowane na podstawie fotokopii rękopisu z Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Uczestnikom akompaniował, a raczej współtworzył niepowtarzalny klimat na fortepianie i syntezatorze Marek Manowski – jeden z czołowych przedstawicieli polskiego nurtu muzyki elektronicznej. W warsztatach wzięli udział uczniowie szkół podstawowych, ponadpodstawowych, studenci, nauczyciele, miłośnicy muzyki tradycyjnej i członkowie Swarzędzkiej Orkiestry Flażoletowej.  

Na zakończenie tego dwudniowego święta muzyki góralskiej odbył się wspólny występ prowadzących i uczestników. Po koncercie Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz Pan Marian Szkudlarek, kierownik Pracowni Wspomagania Szkół i Doradztwa w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu Pani Justyna Szychowiak oraz Dyrektor Ośrodka Kultury w Swarzędzu Pan Filip Przepióra wręczyli uczestnikom zaświadczenia oraz upominki.

(fot. M. Łuczak)