WYSTAWA KRONIK

3 marca w Ośrodku Kultury w Swarzędzu odbyła się wystawa poświęcona kronikom, które pokazują szeroką działalność Ośrodka Kultury w Swarzędzu.

W kronikach zobaczyliśmy zdjęcia między innymi Jerzego Miecznikowskiego- ówczesnego fotografika i opisy z imprez w mieście i gminie Swarzędz od lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Pojawiły się także zdjęcia współczesne i te najbardziej aktualne, wykonane przez fotografika Henryka Błachnio oraz innych pasjonatów fotografii.

Wernisaż wystawy był nietypowy. Zobaczyliśmy niemy film z 1923 roku. pt.„ Bartek Zwycięzca” do którego Waldemar Rychły z zespołem zagrali muzykę na żywo: na klarnecie zagrał Kuba Majda, na wiolonczeli Krzysztof Kubasiński a na gitarze Waldemar Rychły. Specjalnie przygotowana ścieżka dźwiękowa grana do filmu w całości zainspirowana i oparta jest na wielkopolskiej muzyce ludowej, na melodiach zapisanych i opublikowanych przez Oskara Kolberga w latach 1875-1882 ( w 7 tomach “Wielkie Księstwo Poznańskie”). Rok 1870. Wieś Pognębin w Księstwie Poznańskim znajduje się pod pruskim zaborem. Gdy wybucha wojna między Francją a Prusami polscy chłopi zostają powołani do wojska. Idą walczyć na obcej ziemi, o obce interesy, pod obcą komendę.

Po pokazie filmu wszyscy goście zaproszeni zostali na słodki poczęstunek, kawę i herbatę. Ze spokojem mogli odszukać siebie na zdjęciach, powspominać dawne czasy, zobaczyć jak kiedyś wyglądał Swarzędz i co się wtedy działo. Myślę, że nie jednej osobie zakręciła się łza w oku.

Uczestnicy wtorkowego wernisażu dokonali pamiątkowego wpisu do najświeższej kroniki, której prowadzenie zostało wznowione z początkiem roku 2015.