XV FESTIWAL ORKIESTR DĘTYCH

W sobotę i niedzielę 24 i 25 sierpnia odbył się 15 Swarzędzki Festiwal Orkiestr Dętych im. Rajmunda Gronowskiego. Imprezę rozpoczął wspólny koncert czeskiej Dechovy Orchestr ZUS Zabreh oraz Swarzędzkiej Orkiestry Dętej, który odbył się na Placu Niezłomnych.

W niedzielę natomiast zaproszone orkiestry z Rogoźna, Chludowa, Czech oraz orkiestra swarzędzka, zagrały koncerty w różnych miejscach Swarzędza. Orkiestry można było usłyszeć na os. Kościuszkowców, Raczyńskiego, Placu Niezłomnych oraz na ulicach Staszica i Torunia – „Stara Nowa Wieś”.

Od godz. 14:30 rozpoczął się przemarsz orkiestr ulicami miasta. Najpierw ulicą Wrzesińską, orkiestry maszerowały na Rynek, gdzie odbyło się oficjalne otwarcie festiwalu przez Panią Burmistrz Annę Tomicką. Następnie, pod batutą dyrygenta Swarzędzkiej Orkiestry, Łukasza Gowarzewskiego, wszystkie razem zagrały utwór „Orkiestry Dęte” z repertuaru Halny Kunickiej, w opracowaniu Juliana Kwiatkowskiego.

O 15:15 orkiestry rozpoczęły przemarsz ulicami Zamkową, Św. Marcin oraz Kosynierów na Scenę Nad Jeziorem, gdzie miał miejsce finał całej imprezy, czyli prezentacja orkiestr na scenie.

Na imprezie pojawiła się żona patrona imprezy, pani Maria Gronowska, uhonorowana bukietem kwiatów wręczonym przez Panią Burmistrz.

Na koniec tradycyjnie orkiestry otrzymały od organizatorów pamiątkowe puchary oraz partytury wraz z głosami orkiestrowymi popularnych utworów na orkiestrę dętą.
Impreza zgromadziła bardzo dużą publikę, która świetnie bawiła się przy dźwiękach orkiestr dętych, oraz podziwiała ich kunszt instrumentalny i barwne stroje.

fot. Mateusz Gawarecki i Beniamin Turkiewicz