XVI FESTIWAL ORKIESTR DĘTYCH

Jest w orkiestrach dętych jakaś siła!!!

W miniony weekend 23 i 24 sierpnia 2014r. odbył się XVI Festiwal Orkiestr Dętych im. Rajmunda Gronowskiego w Swarzędzu. Do naszego miasta zawitały orkiestry ze Śremu, Śmigla, Środy Wielkopolskiej oraz Szamocina.

W pierwszym dniu festiwalu na Placu Niezłomnych przy fontannie można było posłuchać naszej Swarzędzkiej Orkiestry Dętej w bardzo bogatym i zróżnicowanym repertuarze. Świetnie jak zawsze prezentowała się grupa choreograficzna prowadzona przez Agnieszkę Filc i Mirosława Ogórka.
Drugiego dnia na mieszkańców czekała prawdziwa uczta muzyczna w wykonaniu zaproszonych orkiestr. Począwszy od koncertów miejskich, poprzez barwny przemarsz na swarzędzki rynek, na którym Pani Burmistrz Anna Tomicka dokonała oficjalnego otwarcia festiwalu. Orkiestry pod batuta Łukasza Gowarzewskiego wspólnie wykonały utwór pt. “Happy Marching Band” co wzbudziło ogromny podziw zgromadzonej publiczności. Wreszcie na finał festiwalu zespoły dotarły do Sceny nad Jeziorem gdzie prezentowały się w koncertach na scenie amfiteatru. Namiot przed sceną wypełniony był licznie przez fanów orkiestr dętych. Zespoły wykonywały utwory swingowe, muzykę filmową, hity muzyki pop, nie zabrakło też polki oraz marsza. Kunszt muzyków oraz dyrygentów doceniany był gromkimi brawami przez słuchaczy.

Dzięki współpracy Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu, Ośrodka Kultury w Swarzędzu, Stowarzyszenia Kulturalnego Orkiestra Dęta w Swarzędzu tegoroczny festiwal należy zaliczyć do bardzo udanych.

Przez dwa festiwalowe dni Swarzędz żył muzyką, mieszkańcy wspólnie z nami świętowali. Warto kontynuować tą wieloletnią już tradycję, w końcu muzyka łagodzi obyczaje.

Jest w orkiestrach dętych jakaś siła!!!

Łukasz Gowarzewski

fot. Henryk Błachnio