XVII FESTIWAL ORKIESTR DĘTYCH

Realizując myśl i życzenia po ostatnim Festiwalu Orkiestr Dętych – kontynuujemy tę wieloletnią już tradycję – bowiem muzyka łagodzi obyczaje… I tak w miniony weekend 22 i 23 sierpnia 2015r. odbył się już XVII Festiwal Orkiestr Dętych im. Rajmunda Gronowskiego w Swarzędzu.

W naszym mieście gościliśmy Lwówecką Orkiestrę Dętą, Orkiestrę Dętą Miasta i Gminy Gostyń oraz Dziecięco-Młodzieżową Orkiestrę Dętą w Poniecu.W pierwszym dniu na Placu Niezłomnych przy fontannie można było posłuchać naszej Swarzędzkiej Orkiestry Dętej  w towarzystwie Orkiestry Dętej Miasta i Gminy Gostyń w bardzo bogatym i zróżnicowanym repertuarze. Świetnie jak zawsze zaprezentowały się grupy choreograficzne dając niezapomniany pokaz tańca swarzędzkich i gostyńskich mażoretek.

Drugi dzień rozpoczęły koncerty miejskie zaproszonych orkiestr dzięki czemu muzyczną ucztą cieszyć się można było na os. Dąbrowszczaków, os. Kościuszkowców. Orkiestrowe brzmienia dotarły także na os. Mielżyńskiego oraz na ul. Tortunia.  O godzinie 14.30 wszystkie orkiestry brały udział w barwnym przemarszu ulicą Wrzesińską na swarzędzki rynek, na którym Pan Burmistrz Marian Szkudlarek dokonał oficjalnego otwarcia festiwalu. Orkiestry pod przewodnictwem Łukasza Gowarzewskiego wspólnie wykonały dwa utwory: „Orkiestry Dęte” i „Happy Marching Band” co wzbudziło ogromny podziw zgromadzonej publiczności.  Finał festiwalu odbył się na Scenie Plenerowej przy Pływalni Wodny Raj gdzie wszystkie orkiestry prezentowały się w koncertach na scenie amfiteatru. Nie zawiedli fani orkiestr dętych, którzy licznie przybyli pod namiot. Zespoły wykonywały utwory swingowe, muzykę filmową, usłyszeliśmy hity muzyki pop, nie zabrakło także polki oraz marsza. Kunszt muzyków oraz dyrygentów doceniany był gromkimi brawami przez słuchaczy.

Miłym przerywnikiem koncertu było pojawienie się ponad 50 panien młodych, które wspierają  nietypową akcję charytatywną, która odbyła się po raz szósty na terenie Wielkopolski docierając do Swarzędza pierwszy raz. Uczestniczyły w niej  panny młode w sukniach ślubnych pozując do zdjęć  aby zebrać pieniądze na rzecz 7-letniego Leona. Organizatorem przedsięwzięcia jest Fundacja Moja Przyszłość.  Przy okazji zapraszamy wszystkie panny młode do wsparcia tejże akcji w następnych edycjach. Więcej informacji na stronie www.siepomaga.pl

Dziękujemy wszystkim za przybycie i dzielenie wspólnych emocji.

fot. M. Paulus, Mariusz Łuczak