XXIII Festiwal Orkiestr Dętych – RELACJA

W minioną niedzielę 26 czerwca odbył się XXIII Swarzędzki Festiwal Orkiestr Dętych im. Rajmunda Gronowskiego. Śmiało można zaryzykować stwierdzenie, że impreza zyskała rangę wydarzenia, obok którego nie można przejść obojętnie.

Na zaproszenie Swarzędzkiej Orkiestry Dętej odpowiedziały orkiestry z Rostarzewa, Słupcy i Kramska.

Już od południa  Swarzędz zmienił się w prawdziwą muzyczną arenę, a to za sprawą koncertów osiedlowych, które odbywały się nie tylko w Swarzędzu, ale także w Kobylnicy i Zalasewie. Licznie zgromadzona widownia podziwiała kunszt orkiestr, oraz piękne występny grup choreograficznych nagradzając zespoły gromkimi brawami.

O godzinie 14:30 rozpoczęła się przepiękna, kolorowa parada złożona z orkiestr oraz grup tanecznych, która marszowym krokiem dotarła na swarzędzki rynek. Tam Burmistrz Miasta I Gminy Swarzędz Pan Marian Szkudlarek oficjalnie i uroczyście otworzył XXIII Festiwal Orkiestr Dętych im. Rajmunda Gronowskiego. Zgodnie z tradycją wszystkie orkiestry wykonały wspólnie dwa utwory, pod batutą dyrygenta swarzędzkiej orkiestry Łukasza Gowarzewskiego. Następnie artyści oraz zaproszeni goście skierowali się ulicami Swarzędza w stronę Sceny nad Jeziorem, gdzie odbyły się finałowe koncerty. Popołudnie wypełniły największe przeboje polskiej i światowej muzyki rozrywkowej, ale nie zabrakło również tradycyjnych marszy, które zawsze powodują u słuchaczy radość oraz uśmiech na twarzy.

To była wyjątkowo huczna niedziela, która okazała się prawdziwym świętem muzyki orkiestrowej, a swarzędzka publiczność po raz kolejny nie zawiodła, bawiąc się z muzykami i nagradzając wszystkie orkiestry gromkimi brawami.

fot. M. Łuczak