25. FINAŁ WOŚP JUŻ ZA NAMI

189.339zł – taką kwotę udało się zebrać podczas 25. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! To absolutny rekord w Swarzędzu. Mieszkańcy gminy po raz kolejny pokazali, że są gotowi do pomocy i chętnie włączają się w orkiestrowe granie z Jurkiem Owsiakiem.

Na ulice całej gminy wyruszyło aż 600 wolontariuszy, którzy z puszkami i w doskonałych nastrojach zachęcali do wsparcia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Podobnie jak w roku ubiegłym, cała zebrana kwota zostanie przekazana na ratowanie życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz na zapewnienie godnej opieki medycznej seniorom.

25. Finał WOŚP rozpoczął się o godzinie 11:00 koncertem Swarzędzkiej Orkiestry Dętej, która od pierwszych taktów zagrzewała uczestników do wspólnej zabawy. W tym samym czasie na Stadionie Miejskim im. M. Zaporowskiego odbywał się II Swarzędzki Bieg WOŚP „Policz się z cukrzycą”. Na starcie Biegu stanęło ponad 300 uczestników, którzy mieli do pokonania trasę o długości ok. 5 km. Wszystkich sportowców do biegu zaprosił burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz Marian Szkudlarek, a rozgrzewkę przeprowadziły dziewczyny z 2Be Active Fitness. Dzięki hojnym biegaczom udało się uzbierać pokaźną kwotę prawie 6.850,97zł. Swarzędzki Bieg WOŚP był jednym z największych tego typu wydarzeń w całej Wielkopolsce.

Na scenie 25. Finału WOŚP wystąpili: Chór Męski „Akord”, sekcja piosenki Ośrodka Kultury, sekcja tańca dance hall oraz swarzędzki zespół Bandicoot. Muzyczną gwiazdą imprezy była legendarna grupa Kobranocka, która pojawiła się na scenie o godzinie 17:00. Zespół przypomniał swoje największe przeboje: „Kocham Cię jak Irlandię”, „I nikomu nie wolno się z tego śmiać”, „Ela czemu się nie wcielasz”.

Przez cały czas trwania Finału, na zewnątrz hali rozgrzewała nas przepyszna grochówka ufundowana przez RSP Kruszewnia. Dochód z jej sprzedaży w całości został przekazany na 25 Finał WOŚP. Podobnie jak w latach ubiegłych, w Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy włączyły się Swarzędzkie morsy. Specjalne atrakcje przygotowano dla najmłodszych. Grupa Ubarwieni zaprosiła wszystkie dzieci do magicznego świata animacji. Było malowanie twarzy, warsztaty plastyczne, gry i zabawy.

Najważniejszą częścią 25. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy były licytacje. W tym roku w Hali Swarzędzkiego Centrum Sportu i Rekreacji odbyły się aż dwie licytacje, podczas których licytowano łącznie aż 124 przedmioty. Łączna kwota uzyskana z licytacji przekroczyła 68.650zł, co oznacza, że pobiliśmy kolejny rekord. Za najwyższą kwotę – 26.000zł zlicytowano w tym roku oryginalne, złote serduszko. Szczęśliwym nabywcą okazał się Ireneusz Szpot. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również: oryginalna koszulka polskiej reprezentacji w piłce nożnej z autografami, kolacja z burmistrzem w Eurohotelu, torty, plakaty KKS Lech Poznań z autografami, rowery.

Wzruszające chwile przeżyli wszyscy uczestnicy 25. Finału WOŚP w Swarzędzu. Jedna z mieszkanek przekazała na licytację złoty pierścionek zaręczynowy, który otrzymała od obecnego męża dokładnie dwadzieścia pięć lat temu. Spontaniczna decyzja wywołała ogromny entuzjazm wśród wszystkich licytujących, co przełożyło się na absolutnie wyjątkowe, magiczne i wzruszające chwile. Pierścionek był licytowany aż trzykrotnie, po czym został przekazany darczyńcy.

Jak co roku, duży entuzjazm wśród uczestników Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wzbudziły loterie, z których łączny dochód wyniósł 10.115,59zł. Wszystkie przedmioty, wśród których były między innymi: kalendarze, książki, maskotki, perfumy, zabawki, poduszki zostały przekazane przez darczyńców.

Punktualnie o godzinie 20:00 nad Swarzędzem rozbłysło Światełko do nieba.

25. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Swarzędzu zakończył się ogromnym sukcesem! Łącznie zebraliśmy aż 189.339zł. Jest to o niemal 70.000zł więcej niż w roku 2016.

Na łączną kwotę składają się następujące punkty:

  • Licytacje: 68.650zł
  • Kwesta (wolontariusze z puszkami): 100.813,87zł
  • Loterie: 10.115,59zł zł
  • Wpływ z II Biegu WOŚP “Policz się z cukrzycą: 6.850,97zł zł
  • Wpływ z grochówki od RSP Kruszewnia: 2.908,57zł

Wszystkim sponsorom, wolontariuszom oraz obsłudze technicznej serdecznie dziękujemy.

fot. Aldona Młynarczak